Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Když se výtvarné setkává s literárním

Redakce

Redakce

18. 7. 2010

OBRÁZEK: Ilustrace Jana Zrzavého k MájiK letním měsícům neodmyslitelně patří cestování, proto vás tento týden chceme upozornit na tři zajímavé výstavy, které se konají mimo Prahu. Všechny tři se vztahují k nějakému životnímu jubileu českých básníků: Oldřicha Mikuláška, Ludvíka Kundery a Karla Hynka Máchy.

OBRÁZEK: Karel Hynek Mácha

Karel Hynek Mácha, Autor: Jan Vilímek

Adresát Oldřich Mikulášek (1910 -1985), tak se věnuje výstava, jež probíhá v brněnském Paláci šlechtičen (Moravské zemské muzeum). Výstava byla připravena ke 100. výročí narození tohoto významného českého básníka.

Mikulášek spočívá ve svébytné básnické filozofii dialektického světa, prožívaného naplno smysly i intelektem a zprostředkovaného výrazným lyrickým gestem. Vztahuje se především k hodnotě vzrušeného prožitku lidské existence v okamžicích závrati, strmého vzestupu a pádu, tedy pohybu, vyvzdorovaného na všudypřítomném riziku nehybné lhostejnosti, poklidného živoření a pohodlí jednoduchých odpovědí, v nichž se odehrává naše kližkovité pobývání. Báseň se stává prudkým dramatickým střetem protipólů života a smrti, citového zúčastnění v lásce a netečnosti, vášnivého štěstí a prázdnoty.
(Petr Hruška, slovnikceskeliteratury.cz)

Mácha a Kundera, básníci čeští

OBRÁZEK: Výkřik

Edvard Munch: Výkřik

V moravském Památníku písemnictví (Rajhrad) probíhá až do 26. září koná výstava věnovaná Ludvíku Kunderovi (* 1920); tento český básník, prozaik, dramatik, překladatel a výtvarník totiž letos v březnu oslavil 80. narozeniny. Z jeho díla připomeňme například antologii německého expresionistického básnictví nazvanou Haló je tady vichr – vichřice!

Až do 31. října probíhá v Muzeu knihy ve Žďáru nad Sázavou výstava věnovaná dílu K. H. Máchy v ilustracích. Expozice se snaží především chronologicky představit zájem českých ilustrátorů o Máchovo dílo, její součástí jsou i pojednání o básníkově životě, stejně jako exkurzy do literárněhistorických prací o Máchovi. Reflektováno je i dílo K. H. Máchy v překladech. Na výstavě se mimo jiné podílí Národní muzeum anebo knihovna Libri prohibiti.

Adresát Oldřich Mikulášek (výstava), Brno
Výstava věnovaná Ludvíku Kunderovi, Rajhrad
Dílo K. H. Máchy v ilustracích (výstava), Žďár nad Sázavou

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Když se výtvarné setkává s literárním