Když se spojí Guggenheim a YouTube: Uvidíte nejlepší umělecká videa

OBR: Guggenheimovo muzeum v New Yorku
Guggenheimovo muzeum v New Yorku uvedlo bienále filmů z YouTube, Zdroj: newyorkcityfeelings.com

Guggenheimovo muzeum je bezesporu Mekkou moderního umění. O YouTube něco podobného tvrdí jen málokdo. Přitom právě v tomto portálu leží obrovský potenciál pro současnou audiovizuální uměleckou tvorbu, jak se snaží ukázat společný projekt obou institucí s názvem YouTube Play.

YouTube natolik zásadním způsobem zasáhl do našich životů, že je dost těžké uvěřit, že existuje teprve necelých 7 let. V roce 2005 jej vytvořila trojice zaměstnanců firmy PayPal, údajně proto, že chtěli ukázat video z jakéhosi večírku kamarádovi, který na něm nebyl.

Dnes je YouTube fenomén, který denně využívají stovky milionů lidí. Společnost Google za něj byla ochotná zaplatit neuvěřitelných 1,6 miliardy dolarů. Vizionáři v Guggenheimově muzeu pochopili, že YouTube není zdaleka jen o sdílení hudebních klipů, padajících nešiků, snowboardujících psů a podobných kuriozit, jaké můžete vidět na následujícím sestřihu těch nejznámějších videí minulého roku.

YouTube je také médium, které ve stále větší míře využívají začínající audiovizuální umělci, aby se prosadili v tvrdé globální konkurenci. Pokud je jejich video dostatečně originální a zajímavé, mohou jím v nesmírně krátkém čase oslovit doslova miliony lidí po celém světě a dostat se tak do širokého povědomí, což ještě před osmi lety zkrátka nebylo možné.

K vytvoření takového videa přitom nepotřebujete žádný velký rozpočet nebo vybavení, stačí vám k tomu dobrý nápad a obyčejný mobil a můžete se přes noc stát světovou celebritou.

V Guggenheimu se tedy rozhodli dát tomuto rychle se rozvíjejícímu způsobu uměleckého vyjádření prostor a připravili YouTube Play, vůbec první bienále kreativního videa. Z 23 tisíc videí z 91 zemí vybrala porota 25 nejzajímavějších, která se společně se svými tvůrci představila v samotných budovách Guggenheimova muzea.

My vybíráme čtyři ukázkové kousky, ale pokud chcete vidět i ostatní, nemusíte zoufat. Jsou totiž pochopitelně všechny dostupné online, a to kde jinde než na YouTube.

Od komponujících ptáků po zpívající zahradu

Když si brazilský umělec Jarbas Agnelli listoval v rodném Sao Paulu ranními novinami, zaujala ho fotka ptáků sedících na elektrických drátech. Většina lidí by ji asi přešla bez povšimnutí, ale jeho kreativní mysli pětice drátů ihned připomněla linky v notovém sešitě a začalo ho zajímat, jaká melodie by asi vznikla, kdyby místo ptáků dosadil do snímku noty. Vznikla tak jednak zřejmě vůbec první hudební skladba zkomponovaná ptačím hejnem a zároveň jedno z nejsdílenějších videí na YouTube.

Následující video je z mnoha důvodů poněkud šílené. Jednak je celé vytvořené v již téměř zapomenutém 8bitu, který dobře znají již jen velcí fandové počítačových her z dob jejich pravěkých počátků, a za druhé vás v něm čeká hned několik těžko pochopitelných dějových zvratů, a to v průběhu pouhých devadesáti vteřin. Něco podobného může vymyslet jenom opilý Dán, v tomto případě se konkrétně jedná o Christena Bacha.

O některých lidech se říká, že mají prsty všude. Tenhle mladík má zase úplně všude ruce, a pokud jste jej ještě neviděli, pak se vám jeho vizuální experimentování určitě vryje do paměti.

Závěrem našeho výběru z výběru si můžete prohlédnout příjemnou poctu maminčině zahradě v podání australského alternativního hudebníka, který si říká Pogo. Jeho videa a remixy vidělo v krátké době přes 14 milionů lidí, což z něj rázem udělalo jednoho z nejznámějších hudebních umělců na světě a přineslo mu to velmi lukrativní spolupráci se známou animátorskou firmou Pixar.

Dalších 21 porotou vybraných videí si můžete pustit na stránkách projektu.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními