Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Když se spojí Guggenheim a YouTube: Uvidíte nejlepší umělecká videa

Redakce

Redakce

22. 1. 2017

Guggenheimovo muzeum je bezesporu Mekkou moderního umění. O YouTube něco podobného tvrdí jen málokdo. Přitom právě v tomto portálu leží obrovský potenciál pro současnou audiovizuální uměleckou tvorbu, jak se snaží ukázat společný projekt obou institucí s názvem YouTube Play.

YouTube natolik zásadním způsobem zasáhl do našich životů, že je dost těžké uvěřit, že existuje teprve necelých 7 let. V roce 2005 jej vytvořila trojice zaměstnanců firmy PayPal, údajně proto, že chtěli ukázat video z jakéhosi večírku kamarádovi, který na něm nebyl.

Dnes je YouTube fenomén, který denně využívají stovky milionů lidí. Společnost Google za něj byla ochotná zaplatit neuvěřitelných 1,6 miliardy dolarů. Vizionáři v Guggenheimově muzeu pochopili, že YouTube není zdaleka jen o sdílení hudebních klipů, padajících nešiků, snowboardujících psů a podobných kuriozit, jaké můžete vidět na následujícím sestřihu těch nejznámějších videí minulého roku.

YouTube je také médium, které ve stále větší míře využívají začínající audiovizuální umělci, aby se prosadili v tvrdé globální konkurenci. Pokud je jejich video dostatečně originální a zajímavé, mohou jím v nesmírně krátkém čase oslovit doslova miliony lidí po celém světě a dostat se tak do širokého povědomí, což ještě před osmi lety zkrátka nebylo možné.

K vytvoření takového videa přitom nepotřebujete žádný velký rozpočet nebo vybavení, stačí vám k tomu dobrý nápad a obyčejný mobil a můžete se přes noc stát světovou celebritou.

V Guggenheimu se tedy rozhodli dát tomuto rychle se rozvíjejícímu způsobu uměleckého vyjádření prostor a připravili YouTube Play, vůbec první bienále kreativního videa. Z 23 tisíc videí z 91 zemí vybrala porota 25 nejzajímavějších, která se společně se svými tvůrci představila v samotných budovách Guggenheimova muzea.

My vybíráme čtyři ukázkové kousky, ale pokud chcete vidět i ostatní, nemusíte zoufat. Jsou totiž pochopitelně všechny dostupné online, a to kde jinde než na YouTube.

Od komponujících ptáků po zpívající zahradu

Když si brazilský umělec Jarbas Agnelli listoval v rodném Sao Paulu ranními novinami, zaujala ho fotka ptáků sedících na elektrických drátech. Většina lidí by ji asi přešla bez povšimnutí, ale jeho kreativní mysli pětice drátů ihned připomněla linky v notovém sešitě a začalo ho zajímat, jaká melodie by asi vznikla, kdyby místo ptáků dosadil do snímku noty. Vznikla tak jednak zřejmě vůbec první hudební skladba zkomponovaná ptačím hejnem a zároveň jedno z nejsdílenějších videí na YouTube.

Následující video je z mnoha důvodů poněkud šílené. Jednak je celé vytvořené v již téměř zapomenutém 8bitu, který dobře znají již jen velcí fandové počítačových her z dob jejich pravěkých počátků, a za druhé vás v něm čeká hned několik těžko pochopitelných dějových zvratů, a to v průběhu pouhých devadesáti vteřin. Něco podobného může vymyslet jenom opilý Dán, v tomto případě se konkrétně jedná o Christena Bacha.

O některých lidech se říká, že mají prsty všude. Tenhle mladík má zase úplně všude ruce, a pokud jste jej ještě neviděli, pak se vám jeho vizuální experimentování určitě vryje do paměti.

Závěrem našeho výběru z výběru si můžete prohlédnout příjemnou poctu maminčině zahradě v podání australského alternativního hudebníka, který si říká Pogo. Jeho videa a remixy vidělo v krátké době přes 14 milionů lidí, což z něj rázem udělalo jednoho z nejznámějších hudebních umělců na světě a přineslo mu to velmi lukrativní spolupráci se známou animátorskou firmou Pixar.

Dalších 21 porotou vybraných videí si můžete pustit na stránkách projektu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Když se spojí Guggenheim a YouTube: Uvidíte nejlepší umělecká videa