Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Kdo si troufne na Alibabu a čtyřicet loupežníků?

Simona Köhlerová

Simona Köhlerová

24. 2. 2011

OBRÁZEK: Ali-Baba

Nakladatelství Albatros vyhlásilo soutěž na dopsání pohádky Jana Wericha u příležitosti vydání knihy Deoduši. Uzávěrka soutěže je 31. března a výherce se může těšit na finanční odměnu a otištění vlastní verze v příloze druhého vydání této oblíbené knihy. Mnohem sladší odměnou však jistě bude samotná možnost dotvořit dílo velikána české literatury a kultury.

OBRÁZEK: Ali-Baba

Loupežník Ali-Baba, Zdroj: commons.wikimedia.org, Autor: Maxfield Parrish

Tato hořkosladká příležitost vznikla proto, že Jan Werich pohádku Alibaba a čtyřicet loupežníků už bohužel nedopsal. Přesto je zařazena ve výboru patnácti textů, které jsou, jak už to u Wericha ostatně bývá, více než obyčejné pohádky. Werich je tvořil mezi lety 1959 a 1973, tedy v tvůrčím období, které následovalo až po známém Fimfáru.

O co tedy vlastně jde?

Kniha má podtitul Dospělé pohádky. Není dětem přímo zapovězena, přesto ji naplno ocení spíše o něco starší čtenáři. Uvedené období tvorby textů zahrnutých ve výboru totiž nebylo pro Wericha nejšťastnějším. Neustálá autorova touha po nápravě duchovní a kulturní sféry světa je proto v pohádkách patrná více než obvykle. Vždyť o co jiného než o duši v dobách nesvobody jde?

Finální podoba textů pohádkových próz a bajek byla pečlivě vybrána s přihlédnutím k několika existujícím verzím, které jsou uložené v Památníku národního písemnictví, i k ostatním vydáním. O ilustrace se postaral slovenský malíř, grafik a zkušený ilustrátor Peter Uchnár. Na vyhlášení vítězů soutěže se můžeme těšit v dubnu na udílení Nakladatelských cen v Albatrosu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdo si troufne na Alibabu a čtyřicet loupežníků?