Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Maturita: Úředně potvrzená kopie maturitního vysvědčení přijde až na několik set

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

7. 6. 2018

Po maturitě všichni zažívají blažený pocit, že to mají konečně všechno za sebou a že už bude klídek. Ale pokud míříte na vysokou, pravděpodobně se nevyhnete povinnosti nechat si výsledek vašeho středoškolského lopotění úředně potvrdit.

Prvním krokem je zjistit si, jestli vaše vysněná fakulta nebo katedra vůbec úřední ověření maturitního vysvědčení požaduje. Proč zbytečně utrácet za něco, co nakonec ani nebudete potřebovat.

Notář, městský úřad nebo pošta

Míst, kde si můžete vysvědčení nechat potvrdit, je skutečně hodně. První možností je zajít za jakýmkoli notářem, který vám na vaši kopii přidá notářské razítko. Potvrzení ale získáte i na každé matrice, respektive obecním úřadě, nebo na pobočkách České pošty, kde mají Český podací ověřovací informační národní terminál, tedy Czech Point.

Orazítkování dokumentu není zadarmo. Vydáte-li se na městský úřad, připraví vás nejčastěji o 30 až 60 korun na kopii. Pokud chodíte raději k notáři, můžete být chudší až o několik set. Ceny nejsou pevně stanovené, a tak se velmi liší instituce od instituce i město od města.

Pokud si škola ověřenou kopii vašeho vysvědčení nenechá a vrátí vám ji, můžete si ji schovat a použít zase u jiné příležitosti. Jakmile je vysvědčení jednou ověřené, je to daná věc a vy příště nemusíte kvůli potvrzení nikam běžet.

Tak a teď jsem dospělý

Maturitě se říká zkouška z dospělosti a každý maturant má pocit, že od nynějška je teda už vážně dospělý a sám za sebe zodpovědný. Ale dospělost má i svá úskalí a jedním z nich je nekonečné lítání po úřadech a dohadování se s úřednicemi, které na vás koukají jako na exotické zvíře, když neznáte vyhlášku o správném vyplňování žádosti o registraci popelnice. Ověření maturitního vysvědčení je teprve takovým nevinným začátkem, takže vítejte ve světě dospělých!

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Maturita: Úředně potvrzená kopie maturitního vysvědčení přijde až na několik set