Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Každé třetí dítě má zdeformovaná chodidla již v první třídě. Proč?

ČTK

ČTK

24. 7. 2016

Třetina prvňáčků má deformovaná chodidla, trápí je například ploché nohy nebo vybočené malíčky. Příčinou je většinou nekvalitní a nevhodná obuv, která zabraňuje správnému postavení a funkci nohy. ČTK to řekla primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová. Podle ní mnoho rodičů výběr správného dětského obutí podceňuje a nedbá na prevenci.

„Vedle bolestivosti to může mít za následek i trvalé změny nohou a páteře, které si mohou vyžádat, obvykle až v dospělosti, i operační řešení,“ uvedla lékařka se specializací na problémy pohybového aparátu.

Rodičům radí, aby při stížnostech potomka na bolest nohou se přesvědčili, zda není příčina v obuvi, která nemusí správně držet dětskou nohu, má špatnou velikost či je vyrobena z nevhodného materiálu.

„Zkuste si nejdřív dětskou nožičku prohlédnout. Všímejte si hlavně tvaru a symetrie plosky nohy. Zdravé chodidlo je obloukovitě vyklenuté, bez deformit prstů, otlaků, mozolů či jiných výrůstků,“ popsala. Pokud si rodiče nejsou jisti, měli by vyhledat odborného lékaře, který dítě vyšetří, ukáže vhodné cviky pro zdravé nohy, případně navrhne rehabilitaci.

Když noha není zdravá, nemůže správně plnit svoji funkci při chůzi. Páteř navíc je vystavena vyšší zátěži, což se projevuje bolestí. Právě bolest je prvním příznakem, že něco není v pořádku. „Dětská noha roste rychle, proto nezapomínejte pravidelně kontrolovat, zda jsou boty dostatečně velké,“ uvedla lékařka. Nejvhodnější obuv pro děti je z přírodních materiálů, dodala.

Dětské noze neprospívá dlouhé chození po tvrdém povrchu, jako je dlažba měst či pevné podlahy v supermarketech. Naopak je dobré dětem v létě čas od času dopřát běhání naboso po trávě nebo písku, prospívá to vývoji jejich nohou, shrnula primářka.

Zdroj: ČTK

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Každé třetí dítě má zdeformovaná chodidla již v první třídě. Proč?