Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Kawasakiho růže má možnost projít se po oscarovském červeném koberci

Eliška Nová

Eliška Nová

1. 10. 2010

Česká filmová a televizní akademie vybírala jako každý rok nejvhodnějšího českého kandidáta, kterého by vyslala do boje o prestižní americké ocenění Oscar. A vítěze už známe. V USA se o prvenství bude prát Kawasakiho růže.

Cena americké filmové akademie, Zdroj: archiv

Zda se Kawasakiho růže dostane do užšího výběru v kategorii Cizojazyčný film, se dozvíme 25. ledna 2011, kdy proběhne nominační večer. Komise vybírá ze zhruba šedesáti snímků. Velké finále 83. ročníku cen americké filmové akademie se odehraje v Los Angeles 27. února.

Pro Jarchovského do třetice všeho dobrého?

Pokud by Kawasakiho růže postoupila, byl by to už druhý Hřebejkův úspěch. Na Oscarech soutěžil už se snímkem Musíme si pomáhat, v roce 2000 ale nakonec zvítězil Tygr a drak z Tchaj-wanu. Pro scenáristu Petra Jarchovského je to dokonce už třetí nominace. Kromě již zmíněného snímku Musíme si pomáhat napsal i scénář k nominovaným Želarům. Ty ale v roce 2003 porazila kanadská Invaze barbarů.

Mezi tři snímky s největším počtem hlasů se kromě filmu Jana Hřebejka probojovaly ještě 3 sezóny v pekle Tomáše Mašína a Kuky se vrací Jana Svěráka. Jak si s počtem hlasů stály ale Česka filmová a televizní akademie (ČTFA) nezveřejnila.

Martin Huba v Kawasakiho růži, Zdroj: distributor filmu

Uvažovalo se dokonce o tom, že by ČTFA využila nedávno přijatého pravidla, podle kterého je možné poslat na Oscary dokument. V úvahu tak přícházel i film Heleny Třeštíkové Katka nebo Pouta Radima Špačka.

Kawasakiho růže získala dva České lvy za nejlepší mužský a ženský herecký výkon. Bodovala také na filmovém festivalu Berlinale. V sekci Panorama si odvezla hned dvě ocenění. A šanci má i mezi 46 kandidáty na tzv. evropského Oscara.

Kawasakiho růže jako nezávislý film

Hřebejkovi by mělo také pomoci, že se objeví 24. listopadu v amerických kinech v produkci firmy Menemsha Films. Promítat se bude v newyorském kině Film Forum, které se zaměřuje na nezávislou produkci. 27. listopadu se pak promítání zúčastní i sám Hřebejk.

Kawasakiho růže je příběhem renomovaného psychiatra, který má získat státní ocenění. Jenže je to právě cena, která způsobí, že na povrch se derou staré křivdy a hříchy. Uvidíme, jak příběh s komunistickou tematikou zabere na americkou porotu. V roce 2006 to německému dramatu Životy těch druhých o tajné socialistické policii vyšlo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kawasakiho růže má možnost projít se po oscarovském červeném koberci