Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Kauza Rath pokračuje. Policisté obžalovali dalších 9 lidí a 8 firem

ČTK

ČTK

18. 8. 2015

Kriminalisté navrhli obžalovat devět lidí a osm firem z druhé větve kauzy bývalého poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha. ČTK o tom dnes informoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Případ se týká manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic. Obvinění, mezi nimiž je i Rath, podle vyšetřovatelů požadovali úplatky za 66,4 milionu korun, z toho převzali 3,4 milionu Kč.

Kriminalisté firmy obvinili v říjnu 2013. Je mezi nimi největší česká stavební společnost Metrostav, která dřív spojitost s kauzou exhejtmana odmítla. Případ se týká rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Celkem šlo o zakázky za více než 700 milionů korun.

Obvinění si však většinu úplatků za tyto tendry nestihli převzít, protože byli ve vazbě kvůli první části kauzy, která se týkala zmanipulovaných soutěží na rekonstrukci zámku Buštěhrad, gymnázia v Hostivici či modernizace krajských nemocnic. Převzetí peněz se údajně stihlo pouze u tendru na sanitky.

Rath nedávno dostal 8,5 roku vězení v první části kauzy. V obou případech kromě Ratha figurují bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová nebo její manžel Petr Kott, kterým soud v první části kauzy vyměřil 7,5 roku za mřížemi. Jejich tresty zatím nejsou pravomocné, případem se bude zabývat odvolací soud. Podle médií se oba případy týkají i některých dalších nepravomocně odsouzených z první části kauzy.

Z dalších podezřelých v druhé větvi případu média v minulosti zmínila manažery Metrostavu Pavla Piláta a Jiřího Anděla nebo šéfa středočeské záchranné služby Martina Houdka. Hejtmanství zatím nezvažuje, že by Houdek musel funkci kvůli kauze opustit. „Já myslím, že on tu funkci vykonává dobře, takže my čekáme, jak to proběhne,“ řekl dnes ČTK hejtman Miloš Petera.

Policisté podle Ibeheje navrhli obžalovat fyzické a právnické osoby za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži, poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku či podplácení. Za tyto trestné činy hrozí podle trestního zákoníku nejvíc až deset nebo až 12 let vězení. Firmám hrozí hlavně vysoké peněžité tresty nebo jejich zrušení.

Spis druhé větvě Rathovy kauzy podle Ibeheje má přes 20.000 stránek. Kauzu nyní mají na stole žalobci z pražského vrchního státního zastupitelství, kteří rozhodnou, jak dál s případem naloží. Dozorující žalobce Jiří Pražák nedávno ČTK sdělil, že by další rozhodnutí v případu mohlo padnout za více než dva měsíce, protože je spis rozsáhlý a případ složitý.

Podívejte se, jak se kauza Rath vyvíjela v čase

2012:

14. května – Poslance ČSSD a středočeského hejtmana Ratha zadržela policie u domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. U sebe měl sedm milionů korun.

15. května – Státní zástupkyně oznámila, že Rath byl obviněn z přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Policie začala stíhat další lidi, mimo jiné exposlance ODS, bývalého šéfa středočeské VZP a Rathova spolupracovníka Petra Kotta, Pancovou a šéfy dvou stavebních firem.

16. května – Soud poslal Ratha do vazby. Poslanec rezignoval na funkci krajského zastupitele, a tím i na post hejtmana, a vystoupil z ČSSD. Poslanecký mandát si nechal.

5. června – Sněmovna souhlasila s Rathovým stíháním ve věci rekonstrukce buštěhradského zámku.

18. července – Policie doručila do Sněmovny druhou žádost o vydání Ratha ke stíhání. Týkala se údajné korupce při nákupu vybavení pro nemocnice v Kladně, Kolíně a Mladé Boleslavi.

7. září – Sněmovna vydala Ratha k dalšímu stíhání.

2013:

1. března – Policie navrhla obžalovat Ratha a dalších deset osob.

5. dubna – Státní zástupce podal obžalobu na Ratha a deset spoluobviněných.

7. srpna – Kauzu začal projednávat Krajský soud v Praze. Jako jediná se ke korupci přiznala podnikatelka Ivana Salačová.

8. října – Policie obvinila v takzvané druhé větvi kauzy Rath osm firem a devět lidí. Podle informací médií se podezření týkají například tendrů pro nemocnice v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky vozů pro středočeskou záchrannou službu.

11. listopadu – Vrchní soud propustil Ratha z vazby.

2014:

2. ledna – Ústavní soud rozhodl, že justice při prodlužování vazby porušila Rathova základní práva. Ministerstvo spravedlnosti přiznalo Rathovi na jaře 2015 odškodné 19.421 Kč.

2015:

7. dubna – Krajský soud v Praze vynesl nepravomocný rozsudek nad devíti obžalovanými. Kateřině a Petru Kottovým, které soudce označil za organizátory korupce, uložil 7,5 roku vězení. Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z firmy Konstruktiva Branko dostali pět let vězení, manažeři zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martin Jireš a Jindřich Řehák dostali 5,5 roku vězení. Tříletou podmínku vyměřil soud Janu Hájkovi ze zdravotnické firmy B-Braun a Václavovi Kovandovi ze stavební firmy Pohl. Tříletou podmínku dostala i Ivana Salačová, která byla spolupracující obviněnou.

23. července – Krajský soud v Praze vynesl nepravomocný verdikt nad Rathem a Novanskou. Rathovi soud vyměřil nepodmíněný trest v délce 8,5 roku a propadnutí majetku; Novanské vyměřil nepodmíněný trest pět let vězení a peněžitý trest 500.000 korun. Obžalovaní se odvolali a případ bude řešit Vrchní soud v Praze.

4. srpna – Policie ukončila vyšetřování druhé větve kauzy.

18. srpna – Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality oznámil, že kriminalisté navrhli obžalovat devět lidí a osm firem z druhé větve kauzy Rath. Obvinění údajně požadovali u zmanipulovaných veřejných zakázek zadavatelů Středočeského kraje a Oblastní nemocnice Středočeského kraje úplatky za 66,4 milionu korun, z toho převzali 3,4 milionu Kč.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kauza Rath pokračuje. Policisté obžalovali dalších 9 lidí a 8 firem