Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Katedrála Notre Dame slaví 800 let. Oslavy proběhnou ve velkém stylu

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

29. 5. 2011

Pařížská gotická stavba je jedním z nejnavštěvovanějších míst v celé Francii. Letos, při oslavách jejího osmistého výročí, navíc připraví pro turisty speciální program.

FOTO: Katedrala Notre Dame

Pařížský klenot, katedrála Notre Dame, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Notre Dame, známá také jako katedrála Panny Marie, toho za dlouhá léta svého života zažila opravdu mnoho. Svého času byla místem, kde docházelo ke korunovaci francouzských králů. Korunován zde byl například i Napoleon Bonaparte. Sloužila také jako významný motiv v knize Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži. Během Velké francouzské revoluce hrozila katedrále demolice. Naštěstí se tak nestalo a na místo se tak každoročně mohou sjíždět miliony turistů.

Podobně tomu bude i letos. Pro návštěvníky je navíc připraveno mnoho netradičních lákadel. Při oslavách, které začaly 15. dubna a potrvají až do 23. října, bude různými způsoby vzdán hold především všem stavebníkům z minulosti, kteří se na vzniku této pařížské chlouby podíleli.

Hlavní událostí bude Reve de couleurs, neboli Sen barev, během kterého se promítá na fasádu katedrály. Promítání se koná několikrát během každého večera a bude se tak dít téměř do konce října. Každá projekce trvá kolem třiceti minut.

Nebudou chybět ani různé promenády, které se budou konat od 17. června a budou zahájeny koncertem v katedrále. Umělecké duše by naopak mohlo potěšit slavnostní odhalení nových okenních vitráží od německého umělce Imi Knoebela, ke kterému dojde 25. června.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Katedrála Notre Dame slaví 800 let. Oslavy proběhnou ve velkém stylu