Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Katatonia přiveze do Prahy temné zasnění

Redakce

Redakce

24. 3. 2010

Katatonia-KapelaV úterý 30. března vstoupí na prkna žižkovského Exitu Chmelnice trojice kapel z Německa a Skandinávie. Návštěvníci se mohou těšit na muziku širokého žánrového rozpětí od rocku po tvrdý metal. Zastávka ve frekventovaném pražském klubu je jednou z mnoha v rámci turné metalové formace Katatonia, která na šňůře představuje nové album.

Kapela Katatonia, Zdroj: katatonia.cz

Kapela Katatonia, Zdroj: katatonia.cz

Začátek je avizován na sedmou hodinu večerní a otevře ho německé hudební těleso Long Distance Calling, které bylo přibráno ke koncertnímu turné jako support. Mladé kvinteto z města Münster se pohybuje na scéně od roku 2006 a na kontě má zatím jedno demo, split EP a dvě dlouhohrající desky Satellite Bay (2007) a mladší přírustek Avoid The Light (2009). Zajímavé je složení kapely, které tvoří kytarové duo, basa, bicí a člen produkující z notebooku ambientní zvuky.

Další kapela není na metalové scéně žádným nováčkem. Swallow The Sun pochází z finského Jyväskylä a letos oslaví první dekádu své existence. Většina členů je v kapele už od založení a v podstatě jediná personální změna se týkala postu bicích minulý rok, kdy odešel bubeník Pasi a byl nahrazen veteránem Kaiem Hahto z masivní grind-coreové formace Rotten Sound a epických Wintersun.

Ve stejném roce vyšlo Finům album New Moon, kde na obstojné stopáži více než padesátiminutové rozvíjí melancholické motivy zabalené do hávu precizně znějícího doom metalu proloženého občasnými svižnými death metalovými partiemi s důrazem na melodiku seveřanům vlastní. New Moon navazuje na předchozí tři plnohodnotná alba a několik demo nahrávek a singlů, takže pro vystoupení určitě bude z čeho vybírat.

Headliner koncertu, Katatonia, je dobře znám fanouškům po celém světě. Kapela pochází ze švédské Mekky metalu, hlavního města Stockholmu, a její historie se táhne až do roku 1991, kdy se dali dohromady Anders Nyström (vystupující též pod pseudonymem Blakkheim) a Jonas Renkse (Lord Seth). První demo produkoval sám Dan Swanö (Bloodbath, Nightingale) a sklidilo velký úspěch. Od té doby přes prostřídání nástrojů při nahrávání alb prošlo kapelou několik členů, mezi kterými se vyskytují jména jako Mikael Åkerfeldt (zpěvák a kytarista slovutných Opeth) nebo Dan Swanö.

Styl, který v průběhu téměř dvaceti let existence Katatonie vykrystalizoval na povrch, se dá považovat za velmi originální a charismatický atmosférický metal plný melancholie vetknuté do líbivých, smutných melodií a depresivně zkreslených riffů ve stylu psychedelického rocku. Už takto zasněnou atmosféru podtrhává přiléhavý hlas Jonase Renkseho, který je charakteristický svou zvučnou jemností naladěnou do mollu.

Přestože má švédská formace širokou paletu skladeb, kterou tvoří osm dlouhohrajících desek, je zřejmé, že v tracklistu vystoupení se budou objevovat spíše novější skladby, a to především z nově proklamovaného alba Night is The New Day, které si získává velmi kladná hodnocení v mnoha metalových a rockových magazínech.

Koncertní turné Katatonie začalo 3. března v německém Hamburgu a poslední koncert šňůry je plánován na 17. července ve finském Joensuu. Prozatím byla drtivá většina představení beznadějně vyprodaná, proto neváhejte a kupte lístky co nejdříve!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Katatonia přiveze do Prahy temné zasnění