Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Kastrace bude možná už od 21 let. Vláda chystá změny v zdravotnických posudcích

ČTK

ČTK

9. 9. 2016

Hranice věku pacienta, u něhož bude možné za zákonem stanovených podmínek provést kastraci, se zřejmě sníží z 25 na 21 let. Má to umožnit novela, jejíž vládní návrh Sněmovna v prvním kole schvalování podpořila. Normu, která má také zjednodušit postupy při vydávání lékařských posudků, nyní projedná zdravotnický výbor dolní komory.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) novelu zdůvodnil mimo jiné nutností převzít unijní předpisy. Norma podle něj rovněž umožní ve zvlášť odůvodněných případech provést kastraci u pacienta, „který ještě násilný sexuálně motivovaný trestný čin nespáchal“.

V oblasti posudkového lékařství má novela podle ministra zavést možnost vzdání se práva na přezkoumání posudku. Poskytne také možnost využívat pracovně-lékařské služby prostřednictvím jiného smluvního poskytovatele.

Praktičtí lékaři, kteří posuzují zdravotní způsobilost zaměstnanců, nově nebudou muset povinně vykonávat dohled a poskytovat poradenství, uvedl Němeček. V návaznosti na to se upřesní zákoník práce v oblasti vstupních zdravotních prohlídek a posuzování zdravotní způsobilosti k noční práci.

Někteří poslanci včetně Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL) se pozastavili nad novou úpravou asistované reprodukce. Podle něj umožní z embryí vybrat jen jedno, které nepřenáší dědičnou chorobu nebo není určitou chorobou ohroženo. „Ostatní embrya, byť zdravá, se zlikvidují, nebo se použijí na výzkum se svolením rodičů. Z hlediska prevence dědičné choroby je to sice rozumné, ale upozorňuji, že je to eticky sporné,“ uvedl Hovorka.

Nesouhlasil ani s tím, že by uměle oplodněny mohly být ženy ještě ve věku 49 let. „Věk 49 let u příjemkyně embrya je příliš vysoký,“ konstatoval poslanec. Dolní komora bude mít možnost novelu při dalším projednávání ještě upravit.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kastrace bude možná už od 21 let. Vláda chystá změny v zdravotnických posudcích