Kastrace bude možná už od 21 let. Vláda chystá změny v zdravotnických posudcích

Hranice věku pacienta, u něhož bude možné za zákonem stanovených podmínek provést kastraci, se zřejmě sníží z 25 na 21 let. Má to umožnit novela, jejíž vládní návrh Sněmovna v prvním kole schvalování podpořila. Normu, která má také zjednodušit postupy při vydávání lékařských posudků, nyní projedná zdravotnický výbor dolní komory.

operace-nemocnice-chirurgove-lekari-doktori
Zdroj: Shutterstock.com

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) novelu zdůvodnil mimo jiné nutností převzít unijní předpisy. Norma podle něj rovněž umožní ve zvlášť odůvodněných případech provést kastraci u pacienta, „který ještě násilný sexuálně motivovaný trestný čin nespáchal“.

V oblasti posudkového lékařství má novela podle ministra zavést možnost vzdání se práva na přezkoumání posudku. Poskytne také možnost využívat pracovně-lékařské služby prostřednictvím jiného smluvního poskytovatele.

Praktičtí lékaři, kteří posuzují zdravotní způsobilost zaměstnanců, nově nebudou muset povinně vykonávat dohled a poskytovat poradenství, uvedl Němeček. V návaznosti na to se upřesní zákoník práce v oblasti vstupních zdravotních prohlídek a posuzování zdravotní způsobilosti k noční práci.

Někteří poslanci včetně Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL) se pozastavili nad novou úpravou asistované reprodukce. Podle něj umožní z embryí vybrat jen jedno, které nepřenáší dědičnou chorobu nebo není určitou chorobou ohroženo. „Ostatní embrya, byť zdravá, se zlikvidují, nebo se použijí na výzkum se svolením rodičů. Z hlediska prevence dědičné choroby je to sice rozumné, ale upozorňuji, že je to eticky sporné,“ uvedl Hovorka.

Nesouhlasil ani s tím, že by uměle oplodněny mohly být ženy ještě ve věku 49 let. „Věk 49 let u příjemkyně embrya je příliš vysoký,“ konstatoval poslanec. Dolní komora bude mít možnost novelu při dalším projednávání ještě upravit.

Autor ČTK

Kastrace bude možná už od 21 let. Vláda chystá změny v zdravotnických posudcích
Ohodnoťte tento článek


1 Komentář Kastrace bude možná už od 21 let. Vláda chystá změny v zdravotnických posudcích

  1. První koho by měli vykastrovat ač ještě nikoho neznásilnil , je autor tohoto paskvilu a možná ještě celý parlament.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*