Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Kasabian potřetí na válečném poli. A potřetí vítězí.

Redakce

Redakce

25. 8. 2009

kasabian-west-ryder-pauper-lunatic-asylumSami Kasabian novou desku West Ryder Pauper Lunatic Asylum připodobnili k Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Proč? „Je to prostě kolekce samých dobrých songů,“ říká zpěvák Tom. Proč ne, tahle doba má ráda silná slova a my nejsme žádní ortodoxní fanoušci Beatles.

Kasabian třetím albem představují sami sebe jako kapelu, která si může dovolit cokoli. West Ryder Pauper Lunatic Asylum má číslo tři na jejich cestě k nedotknutelnosti. Kdyby byli Napoleon, tak by eponymní debut byl jejich prvním válečným úspěchem, Empire největším vojenským tažením a aktuální deska usednutím na konzulský trůn. Nad ním skví nápis: „Kasabian rule the actual British rock’n’roll scene“. Těžko se v dnešní Británii hledá kapela s potenciálem rockové legendy. Co na tom, že jí Kasabian nikdy nebudou. Současná doba už žádný fenomén typu Beatles neunese. I tak si už tihle chlápci z anglického Leicesteru zápis do rockových učebnic zasloužili. Stylově nepřešlapují na místě a vytahují stále nové a silné zbraně, které fungují (a budou fungovat) nadčasově. A to nám stačí.

Do uší vás při poslechu West Ryder Pauper Lunatic Asylum opět praští vliv Primal Scream, melodie jsou načichlé jejich nejprogresivnějším obdobím. Přesto však Kasabian můžeme jen těžko obviňovat z prachsprostého plagiátorství, protože když si do tohoto inteligentně electro-rockového koncentrátu přimícháte baladičnost Oasis, extrakty toho nejlepšího z britské taneční scény a onu pověstnou hymničnost samotných Kasabian, dostanete dress code, který padne jenom jim. Album stále stojí po kolena ve vodách debutu, rozšiřuje kolekci hitů typu Club Foot o Underdog (úderná a chytlavá úvodní skladba), Vlad The Impaler (jeden z nejsilnějších songů kapely vůbec) a podobně.

Novinkou jsou čistě brit-popové ploužáky (Ladies and Gentlemen, Happiness), které v záplavě temných motivů skladeb Take Aim nebo Vlad The Impaler nepůsobí jako laciné podbízení se britské dělnické třídě, ale jako ukazatele nových možností, které jsou v rukou Kasabian nevyčerpatelné.

Song Where Did All The Love Go? zpěvák Tom označil jako „shit“. Je to skladba věnovaná Británii, je o vládě, CCTV a zpívá ji chlap, kterého to štve. Je jak se patří kritická a cynická („Can’t see the signs of a real change commin‘ / Take another sip from this hobbo’s wine / Get yourself a milion miles from this concrete jungle“), ale celkové výjimečnosti alba přispívá nejmenším dílem. Je to song o jejich alma mater, kterou desítky kapel před nimi na svých deskách omlely stejným způsobem (vždyť jen Bloc Party o tom napsali celé album). Kasabian jen nechtěli zůstat pozadu.

Je zatraceně těžké dnes přijít s třetí deskou, vzbudit pozornost a nezklamat. A pokud máte za sebou tak hrdý počin jako Empire, je téměř nutností přidat ještě něco navíc. Kasabian s tímhle nemají problém, s příští deskou bych se nedivila ani agresivnímu hip-hopu a rozhodně bych se nebála, že to bude znít špatně.

Kasabian – West Ryder Pauper Lunatic Asylum

Vydáno: 5. června 2009

Celkový čas: 52:06

Skladby: Underdog, Where Did All The Love Go?, Swarfiga, Fast Fuse, Take Aim, Thick As Thieves, West Ryder/Silver Bullet, Vlad The Impaler, Ladies and Gentlemen (Roll The Dice), Secret Alphabets, Fire, Happiness

Vydalo: RCA / Columbia

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kasabian potřetí na válečném poli. A potřetí vítězí.