Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Karlštejnsko se stane jednou velkou rozehranou šachovou partií

Redakce

Redakce

24. 9. 2010

Na jihozápadním okraji Prahy po obou stranách řeky Berounky se rozkládá náš nejstarší  a nejznámější turistický  region. Karlštejnsko je ideálním místem  pro trávení klidné rodinné dovolené uprostřed překrásné přírody. Hlavní  město Praha ale i přesto zůstává v  dostupné vzdálenosti,  kam je možné vyrazit na jednodenní výlet.

Hrad Karlštejn, Zdroj: hradkarlstejn.cz

Hrad Karlštejn, který se stal již v roce v roce 1348 hlavní dominantou celého kraje byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů a říšských korunovačních klenotů. Karlštejn nabízí svým návštěvníkům dva prohlídkové okruhy. První okruh je kratší a návštěvník zde především uvidí historické interiéry Císařského paláce a Mariánské věže. Druhý okruh nejvíce láká možností shlédnutí historicky velmi cenné původní  nástěnné výzdoby ze 14.století, soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli sv. Kříže.  Hrad je přístupný  denně kromě pondělí od března do listopadu a během Vánoc.

Karlštejnské vinobraní

Vinobraní, Zdroj: hradkarlstejn.cz

Již po čtrnácté proběhne na hradě i v podhradí  ve dnech 25. a 26. září vinobraní. K vidění a k poslechu bude historická, folková i lidová hudba, šermířská vystoupení, polykači ohňů, tanečnice, středověký jarmark, rytířský turnaj a mnoho dalšího. Kulinářské speciality, karlštejnská vína ale ani burčák samozřejmě nebudou na vinobraní chybět. Vstupné na vinobraní ušetří děti do 15 let a návštěvníci ve středověkých kostýmech.

Karlštejnské vinařské sklepy

Výzkumná vinařská stanice začala na objednávku organizovat ochutnávku vín pro předem objednané skupiny ve zdejších sklepích.

Karlštejnské šachy – největší šachy na světě

Šachy , Zdroj: hradkarlstejn.cz

V dílně pana Vladimíra Glasera byly vyrobeny šachové figurky, které budou v druhém říjnovém týdnu  tohoto roku rozestavěny po celém regionu. Karlštejnsko se tak stane jednou velkou rozehranou šachovou partií. Návštěvníci budou moci  sbírat do své Karlštejnské šachovnice razítka z míst jednotlivých figur. Jednotlivé figurky vysoké 2,3 m – 2,7 m  jsou vyrobeny z betonu  a ozdobené znakem obce ve které stojí. Na Karlštejně bude stát černý král představujícího Karla IV. naproti tomu bílý král představujícího Jiřího z Poděbrad bude v Řevnicích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Karlštejnsko se stane jednou velkou rozehranou šachovou partií