Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Karel Hynek Mácha: První máj je lásky čas. A co na to hudba?

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

1. 5. 2010

All you need is love, zpíval už John Lennon a Paul McCartney v roce 1967. A s důkazy jejich slov se setkáváme denně doslova na každém rohu v různých podobách. Že lásku kromě Beatles neopomíjejí ani ostatní modly hudební scény, to víme všichni. Vždyť láska je přeci všude kolem nás…

All You Need Is Love vzkazují John Lennon a Paul McCartney, Zdroj: hela.webgarden.cz

Známe to všichni. Stačí jeden jediný pohled, jedno slovo, jeden dotek. A pokud je od té pravé osoby, jsme v tom až po uši. Zrychlený dech, studem zalité tváře a na nich zamrzlý, rádoby sexy, ale ne moc vyzývavý úsměv, který po pečlivém prozkoumání doma v zrcadle následně ohodnotíme jako ten nejdebilnější, jaký jsme mohli nasadit. Už v tu chvíli je vše jasné. Sugababes to vyjádřili přesně: I’m too lost in you.

Pak si to uvědomíme. Těšíme se na každé další setkání, ba dokonce stačí jenom zahlédnutí. Prohlížíme fotky a hrozně nenápadně zjišťujeme, kdo to je a jestli je zrovna single. Odvážným štěstí přeje? Říká se to, takže s pravdou ven, stejně jako The Ronettes. Be my baby!

The YouTube ID of QzhbGaCwBzs&playnext_from=TL&videos=YnVlKlE5SME is invalid.

Prvních několik minut, hodin, večerů, nocí… Pocit? K nezaplacení. Nemyslíme skoro na nikoho jiného, okolí na nás bere ohledy a říká si, že to přejde. Ale jejich nechápavé pohledy jsou nám naprosto ukradené. Protože pro nás je ten druhý to nejlepší, co nás potkalo, a i sebekratší odloučení je jako sto roků samoty. Jediné, na co při loučení myslíme, je: Save all your kisses for me.

Spolu. Všude a vždycky. Jeden bez druhého? Nemyslitelné! Někteří si na romantiku moc nepotrpí a kolem první velké noci nedělají žádné velké přípravy, pro jiné je to skoro jako premiéra dlouho očekávaného filmu. Jediné, co víme, je, že bychom pro druhého udělali cokoliv. Třeba i Jump (For My Love).

The YouTube ID of BgSyB5xSo2U&playnext_from=TL&videos=dKEipD9OwMs is invalid.

Láska je láska. Její sílu zná každý, stejně tak jako její slabosti. Ale ty jsou zpočátku oproti úžasným pocitům štěstí a radosti naprosto zanedbatelné. Stačí jedna jediná bytost a z drsňáka se stane něžný kluk, stejně jako z punkerky milá romantička. I’m a Believer si v ten okamžik myslí snad každý.

I will always love you. Kdo to tak necítí, jako by snad ani v tu chvíli nemiloval. Naivita? Možná, ale nebylo by to bez ní chudé? Skeptikům je jasné, že to stejně někdy skončí, ale proč myslet tak moc dopředu? Stačí současné přesvědčení, že láska vydrží…. A to dlouho.

Ale nic netrvá věčně. První neshody, hádky, nedorozumění, lži… Žárlivost a nejistota, jestli ten druhý skutečně miluje. Nirvana je v tomhle nemilosrdná.

Láska však vydrží hodně. Čekáte na něj, čekáte na ni. Přijde? Snad. A jste znovu jako na začátku. Nejistota, myšlenky stále u toho druhého. Stejně jako Dido.

Jsou ale věci, které změnit nelze. Jsou věci, přes které cesta nevede. Že to bude bolet? Bude. Ale jen chvilku… Bye bye baby

The YouTube ID of 7O7zZDNBKks&playnext_from=TL&videos=afEGcdIWSX0 is invalid.

Teď pomůže možná ten Titanic. Nebo jiné stejně smutné osudy. Vzpomínky ale zůstanou a nemá smysl si je ničit úvahami co by, kdyby. Show must go on, řekli by Queen, ale tentokrát je čas na něco jiného. Pearl Harbor byl taky smutný, tak proč ne ten.

Chvíli to skutečně bolí, pak už jen občas, pak zapomenete. Ale protože John a Paul fakt nekecali, stejně se zase za chvilku vrátíte k Sugababes. A s nimi přece nebylo tak špatně, nebo ano? Ale ještě před tím krátké poselství od legendy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Karel Hynek Mácha: První máj je lásky čas. A co na to hudba?