Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Karel Čapek: Válka s mloky. Příběh, který svou nadčasovostí má co říci dodnes

Redakce

Redakce

13. 5. 2011

FOTO: Vetřelec vtrhl do bunkru!Divadelní recenze! Divadlo Tramtárie v Olomouci si letošní sezónu nechalo to nejlepší nakonec. Tou sladkou tečkou je premiéra adaptace světově známé knihy Karla Čapka Válka s mloky. V režii Vladislava Kracíka se rozvíjí utopistická tragédie, která vzniká kvůli lidské slabosti. Tři příběhy, mloci a apokalypsa, za kterou si lidstvo může samo.

FOTO: Vetřelec vtrhl do bunkru

Narušitel vtrhl do bunkru. Mohou mu dívky věřit? Zdroj:Divadlo Tramtárie

U opuštěného ostrova v Indonésii byl objeven nový druh mloka. Je přátelský a velmi učenlivý. Dokáže zvládnout těžkou manuální práci a napodobit cokoli, co mu lidé ukáží. Co se ale stane, když lidi ovládne jejich mocichtivost a touha o penězích a začnou mloky zneužívat? Nechají se potvůrky beztrestně využívat? Slavný sci-fi román Karla Čapka Válka s mloky se stal inspirací pro autorský tým režiséra Vladislava Kracíka.

Inscenace je rozdělena do tří dějových pásem – minulosti, současnosti a budoucnosti. Vzájemný vztah těchto tří částí je objasněn až ve vyvrcholení celé zápletky na konci představení. Všem postavám, ať už jsou z jakékoli doby, změnilo život setkání s mloky. Při osobním kontaktu s tímto zvířetem se odhalují jejich opravdové charaktery. Jsou to obyčejní lidé, kteří milují, mají strach a chybují.

Příběh o slabostech obyčejných lidí

V daleké Indonésii si skupinka tří mladých lidí užívá prázdniny na luxusní jachtě jednoho filmového magnáta. Při této plavbě objeví mloky. Jsou přátelští a učenliví, proto je z nich mládež nadšená a rozhodne se s nimi natočit film. Jenom díky použití zapalovače zjistí, že mloci mohou být nebezpeční. Z ohně mají totiž panický strach. Skupinka se po děsivém zážitku rozhodne, že o mlocích nikomu neřekne. Co ale kdyby za tu informaci dostali peníze?

Další dějovou linii vyplňuje jednání vysokých manažerů společnosti Salamander Syndicate. Používali mloky na těžbu perel, které však jsou v současné době už vytěženy. Mloci jsou přece velmi dobrým obchodním artiklem. Naučí se cokoliv, co jim ukážeme a nemusíme jim za to platit. Rozjede se obrovský obchod s mloky. Nakupují je jednotlivci i celé státy. Dělají nejhorší práci a začnou být dokonce školeni v armádě. Jak dlouho se nechají mloci otrocky využívat? Kdo za celou katastrofu může?

Uprostřed války se v nedobytném bunkru skrývají dvě dívky. Jejich bezpečné útočiště naruší muž, kterému o úkrytu řekne jejich dědeček. Děvčata byla dlouho izolovaná, tak se ho vyptávají na venkovní svět. Jak pokračují boje s nacisty? Válka však není vedena s nacisty, ale s mloky. Ti se přemnožili a moře už jim nebylo dost velké, proto začali bořit pevninu. Pozvedli zbraně, které je lidstvo samo naučilo používat.

FOTO:Zlatá mládež na jachtě v Indonésii

Podaří se mladým lidem natočit film s mlokem?

Inscenace poukazuje na problémy, ke kterým rychlost života dnešní civilizace spěje. Kariérismus, lidská hloupost a naivita. Lidé jsou tvorové důvěřiví a toužící po lepším životě. Kam až to všechno dospěje? Bude to vina jednotlivců nebo celé společnosti ?

Strach a touha po moci se stanou zkázou lidstva

Na realizaci scény podle návrhů scénografek Divadla Tramtárie se podílelo také Moravské divadlo v Olomouci. Spolupráce se vyplatila. Jevišti vévodí velká příď lodi, na které se odehrává první setkání s mloky. Pod ní je skrytý bunkr budoucnosti, ten je od okolního světa odlišen kovovými stěnami a lehce kubistickými prvky. Na levé straně je řečnický pultík, zde vede sekretář hlavního ředitele SS zasedání špiček podniku, které rozhodne o budoucnosti světa.

Každý centimetr na scéně je využitý. Neustále se tam něco děje. Celkově ponurou atmosféru scény oživují černobílé kostýmy s červenými detaily. Dějová linie je provázena videoprojekcemi, které má na svědomí Andy Fehu.

FOTO:Jednání podniku Salamander Syndicate

Jednání podniku Salamander Syndicate, které změní osud lidstva.

Premiéra Války s mloky byla nejzdařilejším představením sezóny v Tramtárii. Moderně pojaté zpracování nadčasového románu vás rozhodně nebude nudit. Silné lidské příběhy, humor i nebezpečí vámi otřesou ve tmě divadelního sálu. Inscenace je skutečně třešničkou na dortu celé sezóny.

Válka s mloky
Divadlo Tramtárie
Autoři: Karel Čapek, Vladislav Kracík
Režie: Vladislav Kracík
Hrají: Vojtěch Johaník, Jana Posníková, Gabriela Veselá, Marek Zahradníček, Veronika Lőflerová, Alois Pešek, Petra Konvičková, Dáša Rybářová
Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Karel Čapek: Válka s mloky. Příběh, který svou nadčasovostí má co říci dodnes