Menu
TOPZINE.cz
Sport

Karel Abraham: Byl to můj nejlepší závod

Martin Slabý

Martin Slabý

7. 11. 2010

Velmi úspěšně skončil pro Karla Abrahama poslední závod motocyklové Grand Prix. K říjnovému třetímu místu v japonském Motegi totiž ve Valencii přidal premiérové vítězství. První místo ve Španělsku mu navíc pomohlo k historicky prvnímu celkovému umístění v nejlepší desítce za jeho šestiletou kariéru v mistrovství světa.

Karel Abraham

Karel Abraham se raduje z vítězství ve Velké ceně Španělska Zdroj: youtube.com

Po třetím místě v Motegi jsi ve Valencii konečně dosáhl na zlato. Dají se srovnat pocity v cíli obou závodů?
V obou případech jsem na stupních vítězů prožil nádherné pocity, ale ve Valencii jsem vyhrál a o to víc jsem cítil obrovskou radost. Bylo to opravdu úžasné. Navíc jsem vyhrál po velké bitvě. Byl to můj určitě nejlepší závod v mistrovství světa.

Rozhodl jsi opět v posledním kole. Útok Eliase tě nepřekvapil, ale naopak ses za ním vyvezl před Simona. On ale skončil mimo trať, ty jsi vyhrál. Jak jsi tenhle rozhodující okamžik vnímal?
Počítal jsem s tím, že v závěru se mezi námi s Eliasem odehraje ještě tvrdý souboj. Celý závod jsme se předjížděli a jeli opravdu na hraně. Většinou jsem byl třetí, ale chvíli jsem jel druhý, pak čtvrtý. Když se přede mne Elias v závěru dostal, řekl jsem si, že mu to vrátím a půjdu do toho hodně agresivně. V Motegi jsem takhle předjel de Angelise, ale tentokrát jsem se chtěl prosadit ještě víc. Byl jsem těsně za ním, když on zaútočil a dostal se před Simona. Já se za ním vyvezl. Toni byl ale příliš rychlý a trefil Iannoneho. Tahle kolize mi nahrála. Elias vyjel mimo trať a Iannoneho to přibrzdilo. Dostal jsem se do čela závodu a měl v posledních metrech největší obavy z toho, co udělá hodně ostrý Iannone. Nevěděl jsem, že mám menší náskok, a tak jsem čekal, že každou chvíli přijde útok. K tomu ale nedošlo a já se mohl radovat z prvního vítězství v Grand Prix.

Ve Valencii jsi loni skončil šestý ve dvěstěpadesátkách. Tentokrát jsi přijel na okruh Ricarda Torma po výborné sérii čtyř závodů s umístěním v první desítce, z toho jsi byl třetí v Japonsku. Věřil jsi, že by to mohlo vyjít na stupně vítězů?
Na to jsem nemyslel. Ve Valencii patří k favoritům především domácí jezdci, kteří se na této technické trati pokaždé chtějí ukázat v co nejlepším světle a jedou jak o život. Druhé a třetí místo ve volném pátečním tréninku nebylo špatné, ale to stále ještě nic neznamenalo. Až když jsem zvládl start, tak jsem začal věřit, že mám šanci na dobrý výsledek.

S Moto2 ses rozloučil vítězně a poprvé jsi skončil v mistrovství světa v první desítce. Jsi spokojený, nebo jsi čekal od této sezony víc?
Mohlo to být lepší, ale když si vezmu, jaké problémy jsme měli s motocyklem RSV a museli přejít ke značce FTR, i to, že jsem několik závodů pro zranění vynechal, tak to nebylo špatné. Nejvíc mrzí začátek šampionátu, ale Moto2 absolvovala letos premiérovou sezonu a nikdo nevěděl, který motocykl bude opravdu dobrý. Byla to loterie a my měli v úvodu smůlu. Psychicky se to na výkonech muselo projevit. Když už jsem se dostal konečně do formy, tak přišlo zranění v Brně, které nás opět přibrzdilo. Tak alespoň, že nám vyšel závěr šampionátu. Všem, členům týmu, sponzorům a fanouškům musím proto poděkovat za podporu.

Máš co slavit, ale přece jen už v úterý tě čekají první oficiální testy v královské třídě MotoGP. Jaký bude jejich program?
Je pravda, že s oslavou to dnes nemohu přehnat. Zítra se musím na první oficiální testy připravit. Víc práce ale čeká mechaniky, kteří musejí upravit oba motocykly Ducati, které budu mít k dispozici. Jeden bude od Casey Stonera, druhý od Nicky Haydena. S jeho Ducati asi bude hodně práce. Ale těším se na testování. Na programu budou jízdy v úterý a ve středu vždy od 10 do 17 hodin.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Karel Abraham: Byl to můj nejlepší závod