Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Kaplického rejnok má již projektovou dokumentaci. Na její zveřejnění se čeká

Kamila Nováková

Kamila Nováková

20. 10. 2012

FOTO: Vizualizace Kaplického rejnokaPráce na poněkud kontroverzní stavbě navržené Janem Kaplickým pokračují. Budova koncertního a kongresového centra se bude nacházet v Českých Budějovicích, v místě bývalých kasáren v městské části Čtyři Dvory.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/kaplickeho-rejnok/]

Po smrti architekta Jana Kaplického se projekt Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka zastavil. Brzy však práce na návrhu stavby, vytvořené pro Jihočeskou společnost přátel hudby (JSPH), převzala Eva Jiřičná se svým týmem. Koncem srpna byla dokončena projektová dokumentace k územnímu rozhodnutí, následující dva a půl měsíce bude dle odhadů trvat její připomínkování.

FOTO: Vizualizace Kaplického rejnoka

Stavba si kvůli svému vzhledu vysloužila nelichotivou přezdívku rejnok. Zdroj: Future Systems

Budova trojúhelníkového půdorysu, jejíž střechu pokryjí černé dlaždice, vzbudila při své prezentaci před čtyřmi lety nemalý rozruch a vysloužila si přezdívku rejnok. „Nejsme z krabic. Melodie také není čtverhranná. Je v tom lidské tělo, je v tom příroda. Je v tom i žena. Je to organický tvar,“  říkal však Jan Kaplický.

Centrum v sobě zahrne dva různě velké sály v oranžové a žluté barvě. Velký sál Emy Destinnové  nabídne prostor 1.000 divákům, menší komorní sál, poskytne místo 450 lidem. Kromě koncertů se návštěvníci budou moci těšit i na balet, činohru či plesy.

Kdo to zaplatí?

Ve vstupní hale se bude rozprostírat dvoupatrová kavárna, dále se zde bude nacházet místo pro výstavní část, restauraci, šatny a vstup do podzemního parkoviště.

Náklady na výstavbu se zatím odhadují na 2 miliardy korun, investor stále není znám. „Příslib hlavního donátora stále platí. Po územním rozhodnutí se budeme bavit o penězích. Sami se už ptají, jestli rozhodnutí máme. Nikdo nechce být jmenován, ale ČEZ to určitě nebude,“ prohlásil předseda JSPH Antonín Kazil a vyvrátil tak dřívější spekulace.

FOTO: Kaplického rejnok

První návštěvníci by se zde měli objevit začátkem roku 2015.

Projektovou dokumentaci, na jejíž zveřejnění se dosud čeká, provedla společnost Swietelsky, která zaplatila i studii. Geologický průzkum byl taktéž donátorován. Eva Jiřičná pracuje na projektu bez nároku na honorář, zaplatit chce pouze výdaje pro svůj tým.

V následujících měsících se bude pracovat na stavebním rozhodnutí. Začátek stavebních prací, jež potrvají zhruba 2 roky, se odhaduje na prosinec příštího roku. První návštěvníci by mohli do nové dominanty Českých Budějovic vkročit v lednu 2016.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kaplického rejnok má již projektovou dokumentaci. Na její zveřejnění se čeká