Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Kamuflážové umění Desiree Palmen. Jak dokonale splynout s prostředím

Redakce

Redakce

11. 8. 2012

FOTO: Desiree Palmen - Surveillance camera project 2002Snad každý si někdy přál nějakou nadpřirozenou sílu a mnoho z nás by volilo neviditelnost. Představa, že bychom si mohli svobodně chodit, kam chceme úplně nepozorováni, je totiž velmi lákavá. A nyní navíc už ne tolik nereálná.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/desiree-palmen-camouflage-art/]

Desiree Palmen je umělkyně, která se narodila a žije v nizozemském Rotterdamu. Mnoho jejích děl pracuje s tématem kamufláže – umění splynout s prostředím tak, aby si netrénované oko náhodného pozorovatele ničeho alespoň na první pohled nevšimlo.

K tomu, aby takové dílo vzniklo, si Desiree vždy nejdříve podrobně vyfotografuje cílovou lokaci. Na bílý oblek pak ručně namaluje část vyfotografovaného prostředí. Vše musí být velmi precizní, aby bylo možné dosáhnout maximální iluzivnosti.

OBR: Zebra

Nepozornému řidiči by tento maskovaný chodec mohl způsobit šok. Zdroj: desireepalmen.nl

Když je oblek domalován, obleče si jej model, který se zpátky v původní destinaci snaží začlenit do původního prostředí. Jako chameleon se ztrácí ve vzoru, struktuře a detailech, jichž si zpravidla nevšímáme, ale tvoří celistvou podobu světa kolem nás. Umělkyně tak vytvoří překvapující vizuální efekt, který je výzvou pro pozorovatele: musí rozlišit, co náleží ploše a co prostoru.

Jak jde vidět, i nadpřirozené schopnosti, o nichž jsme kdysi pouze snili, se mohou stát skutečností.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kamuflážové umění Desiree Palmen. Jak dokonale splynout s prostředím