Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Kam z Prahy? Na Hlubokou! Na klenot mezi zámky

Redakce

Redakce

10. 3. 2010

hlubokaJeden z největších skvostů novogotického slohu se nachází severně od Českých Budějovic. V prostorách zámku se natáčelo několik pohádek, nejznámější z nich byla Pyšná princezna režiséra Bořivoje Zemana. Několik epizod seriálu Pan Tau se rovněž odehrává na Hluboké.

Zdroj: Barbora Belavá, Topzine.cz

Zdroj: Barbora Belavá, Topzine.cz

Zámek neměl vždy stejnou podobu. Původně byl postaven jako strážný hrad, jehož zakladatelem byl v polovině 13. století zřejmě Václav I. Jelikož se jednalo o královský majetek, byl často dáván do zástavy. Vystřídalo se zde několik šlechtických rodů.

Jáchym z Hradce odkoupil zámek roku 1561 od královské komory. Začal s renesanční přestavbou hradu, ale jeho předčasná smrt (prolomil se s ním vídeňský most a utonul) mu zabránila stavbu dokončit. V Jáchymově započaté práci pokračoval jeho syn Adam. Adam z Hradce díky práci italského stavitele Baltazara Maggiho, pod jehož vedením pracovali stavitelé Vincencio Vogarelli a Domenico Benedetto Cometta, přestavbu v roce 1587 úspěšně ukončil. Gotický hrad tak nahradil renesanční zámek kolem dvou nádvoří.

Za éry Schwarzenbergů měnil zámek podobu

Důležitým rokem pro osud Hluboké byl rok 1661, kdy zámek koupil Jan Adolf I. Schwarzenberg. Za Schwarzenbergů se změnila podoba Hluboké hned dvakrát. Nejprve byl zámek upraven v barokním stylu na počátku 18. století. Tuto změnu si vyžádal Adam František Schwarzenberg a stavitel Pavel Ignác Bayer mu ji pomohl uskutečnit.

Konečnou novogotickou podobu však zámku vtiskl až kníže Jan Adolf II. Schwarzenberg se svou chotí Eleonorou, kteří byli okouzleni anglickým zámkem Windsorem. Přestavovalo se v letech 1840 – 1871 podle plánů vídeňského architekta Franze Beera. Byl také založen anglický park se zimní zahradou a jízdárnou. Závěrečný kámen přestavby byl položen arcivévodou Rudolfem 19. července 1871.

Schwarzenbergové zůstali na zámku až do roku 1939. Posledním majitelem byl Dr. Adolf, který emigroval před nacisty do zámoří. Zákon Lex Schwarzenberg z roku 1947 znamenal pro Schwarzenbergy definitivní ztrátu majetku.

Zimní prohlídková trasa

Otevřena

od 1.11. 2009

do 31.3. 2010

Provádí se ve dnech :
Úterý až neděle

od 10:00 do 16:00
(v 16:00 jde poslední prohlídka)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam z Prahy? Na Hlubokou! Na klenot mezi zámky