Menu
TOPZINE.cz
Literární klub

Kam v říjnu za literaturou? Čeká nás Tabook či Komiksfest

Tereza Andělová

Tereza Andělová

1. 10. 2013

Říjen nabízí bohatou nadílku literárních akcí. Kromě Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě se můžete těšit na festival malých nakladatelů Tabook, ústecký Antropotyátr a pražský Komiksfest. 

FOTO: Kniha

Letošní říjen přináší zajímavé literární akce. Foto: Eva Makovská, TOPZINE.cz

Autorské čtení Jaroslava Rudiše (1. října 2013, Praha)

Fanoušky Jaroslava Rudiše potěší autorské čtení v pražské kavárně Periferie Cafe. Rudiš představí svoji nejnovější knihu Národní třída a pokřtí její audioverzi. Hlavnímu hrdinovi Vandamovi propůjčil svůj specifický hlas herec Hynek Čermák, který bude hostem večera.

David Jan Žák a Libor Svoboda: Nejen autorské čtení o Králi Šumavy (2. října 2013, Praha)

Jihočeský prozaik David Jan Žák na sebe v loňském roce upoutal pozornost románem Návrat krále Šumavy. Líčí v něm nelehké osudy Josefa Hasila, šumavského převaděče přes hranice v období komunistické éry, a jeho rodiny.

Autorské čtení, které proběhne začátkem října v Praze, bude spojené s přednáškou historika Libora Svobody a s promítáním dobových fotografií. Večer tak bude zajímavý nejen pro literární nadšence, ale i pro všechny, koho zajímají moderní české dějiny.

Festival malých nakladatelů Tabook (3.–5. října 2013, Tábor)

Táborský festival Tabook si klade za cíl představit produkci malých nakladatelství, které v záplavě titulů velkých nakladatelství často unikají pozornosti čtenářů. Témata letošního ročníku jsou překlady v edicích malých nakladatelů a autorská obrazová kniha.

Organizátoři připravili opravdu bohatý program, zahrnující rozmanitá čtení a autogramiády, diskuze o aktuálních problémech knižní produkce, workshopy a prodejní akce. Návštěvníci budou moci potkat řadu zajímavých literárních osobností, a to jak z českého prostředí, tak ze zahraničí.

K. H. B. – Život a dílo Karla Havlíčka Borovského (4. října 2013, Třebíč)

Městská knihovna v Třebíči připravila besedu věnovanou Karlu Havlíčku Borovskému, a to v den jeho pomyslných 192. narozenin. Má jeho tvorba stále co říct? Jak ji vnímají mladí čtenáři? Obstál by Karel Havlíček Borovský i v dnešní době? Nejen na tyto otázky budou organizátoři a návštěvníci hledat odpověď. Beseda tak může být zajímavá jak pro milovníky klasiky, tak i pro ty, kdo mají pocit, že je v dnešní době přežitá.

FOTO: Karel Havlíček Borovský

Mají verše Karla Havlíčka Borovského stále co sdělit? Zdroj: wikimedia.org

Antropotyátr 2013 (10.–17. října 2013, Ústí nad Labem)

Šestý ročník ústeckého literárně-hudebního festivalu Antropotyátr opět nabízí multižánrový program. Těšit se můžete především na literaturu, ale na své si přijdou příznivci umění všeho druhu. Antropotyátr láká na hudební vystoupení, filmová promítání, divadlo, chybět nebude ani výtvarné umění či performance.

Beseda s Ivanem Krausem (16. října 2013, Brandýs nad Labem)

Autorské čtení s předním českým spisovatelem a humoristou Ivanem Krausem se bude konat v prostředí brandýského zámku. Kromě čtení Krausových knih proběhne i beseda se spisovatelem a autogramiáda.

Křest sbírky Jana Těsnohlídka ml. Ještě je co ztratit (17. října 2013, Praha)

Básník Jan Těsnohlídek ml. ve svých básnických sbírkách Násilí bez předsudků a Rakovina ukázal, že poezie nemusí být mladé generaci nepřístupná. V polovině října letošního roku pokřtí v pořadí již třetí sbírku s názvem Ještě je co ztratit. Křest spojený se čtením a diskuzí proběhne v baru Krásný ztráty.

23. Podzimní knižní veletrh (18.–19. října 2013, Havlíčkův Brod)

Havlíčkobrodský knižní veletrh je díky svému nabitému programu třešničkou na dortu letošních podzimních literárních akcí. Během čtyř dnů se široké čtenářské veřejnosti představí několik desítek známých osobností, mezi nimi například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Jakuba Katalpa, Ludvík Vaculík či shakespearolog Martin Hilský.

Foto: Spisovatel Michal Viewegh

Michal Viewegh bude jedním z hostů havlíčkobrodského knižního veletrhu. Zdroj: viewegh.cz

20 let nakladatelství Maťa aneb 16. Rockový tulipán (23. října 2013, Praha)

Nakladatelství Maťa, které je známé především svojí produkcí spjatou s rockovým a alternativním prostředím, slaví 20. narozeniny. U této příležitosti pořádá večer plný koncertů a promítání dokumentů.

Vystoupí například kapely The Plastic People of the Universe, Už jsme doma, A bude hůř, či zpěváci Ivan Hlas a Jiří Dědeček. Ke každé vstupence navíc návštěvníci obdrží knihu zdarma, a spousty dalších si budou moci zakoupit přímo na místě.

Komiksfest 2013 (30. října–3. listopadu 2013, Praha)

Motto letošního ročníku Komiksfestu zní Komiks unlimited! Organizátoři se snaží představit komiks jako univerzální médium, které může nést velmi různorodý obsah. Během několika dnů představí řadu tvůrců komiksů, dále jsou na programu výstavy, filmová promítání, divadelní představení, besedy a další.

Z vystupujících se můžete těšit například na české tvůrce Jaromíra 99, Jiřího Gruse a Ticho 762, ze zahraničních autorů se pak představí italský avantgardní umělec Lorenzo Mattotti a mnoho dalších. Festivalové akce budou probíhat na deseti místech v Praze. Vyvrcholí celodenním programem v MeetFactory, kde budou vyhlášeny výroční ceny Muriel.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam v říjnu za literaturou? Čeká nás Tabook či Komiksfest