×
TOPZINE.cz

Kam v Praze: Park Ladronka nabízí relaxaci a množství aktivit

Park Ladronka se stejnojmennou usedlostí situovanou v jeho středu nabízí nepřeberné množství aktivit. Ať je vám pět nebo osmdesát, určitě si zde přijdete na své.

FOTO: Centrum volného času Ladronka
Centrum volného času Ladronka, Foto: Pavla Popelářová, Topzine.cz

Jméno získala tato usedlost, ležící na náhorní plošině nedaleko letohrádku Hvězda, podle italského hraběte Filipa Ferdinanda de la Crone, lidově přezdívaného Ladrone.

Nepřeberné množství aktivit

Po rozsáhlé obnově celého areálu se stala Ladronka vyhledávaným místem. V létě i v zimě se zde nerušeně mohou pohybovat jak starší občané, tak teenageři nebo malé děti. Nabízí se pro ně mnoho možností, jak strávit volný čas.

K areálu se dostanete pravidelnými linkami autobusů či tramvají. Pokud přijedete autem, můžete využít bezplatného parkování u nákupního centra na Vypichu, odkud se bezpečně dostanete do areálu.

Za hezkého počasí se to tady hemží převážně in-line bruslaři, kteří se mohou vyřádit na třech okruzích s celkovou délkou 4200 metrů. Cesty lemované chodníčky pro pěší lze využívat i ve večerních hodinách, jsou totiž osvětleny. Kolem chodníčků a po celém areálu parku jsou rozesety lavičky vybízející k odpočinku.

FOTO: Plážový volejbal a fotbal na Ladronce
Plážový volejbal a fotbal na Ladronce

Po sportovním výkonu je možné navštívit venkovní zahrádku u usedlosti, která tvoří zázemí celého areálu.

Uvnitř usedlosti se skrývá restaurace se čtyřmi bowlingovými drahami a část objektu slouží jako půjčovna kol, bruslí a jiného sportovního vybavení. V loňském roce byly u dětského hřiště vedle usedlosti vybudovány dvě hřiště na plážový volejbal a jedno na plážový fotbal. V zimě areál slouží běžkařům.

V blízkosti televizní věže si můžete zaházet na basketbalový koš či zahrát tenis. Vaše děti jistě nepohrdnou hřištěm. Nebo se jen položte do trávy a sledujte, jak ostatní návštěvnící trápí svá těla. Na druhé straně Bělohorské ulice stojí za návštěvu letohrádek Hvězda, který je obklopený oborou. Každoročně se na Ladronce koná několik kulturních nebo hudebních akcí.

FOTO: In-line stezka na Ladronce
In-line stezka na Ladronce

Trocha historie a nahnutý osud usedlosti

FOTO: Usedlost Ladronka před rekonstrukcí
Usedlost Ladronka před rekonstrukcí, Zdroj: sestka.cz

Hrabě zde v roce 1688 nechal vybudovat zájezdní hostinec v barokním slohu, který díky své výhodné poloze při říšské silnici a poutní cestě vedoucí z hradčanské Lorety do barokního kláštera Hájku u Unhoště velmi dobře prosperoval.

Válečné události a boje o rakouské dědictví jí však zasadily velkou ránu a její sláva postupně upadala.

V roce 1922 se dočkala menších úprav a sloužila k bydlení nebo jako sklady Státního statku. V 50. letech 20. století zůstala uprostřed dlouhých plání opět opuštěná a ponechaná svému osudu.

V roce 2002 městská část Praha 6 ve spolupráci s hlavním městem Praha započala rekonstrukci této zchátralé stavby.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..