Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Kam v listopadu za literaturou? Čeká nás Cena Josefa Škvoreckého

Tereza Andělová

Tereza Andělová

27. 10. 2012

V listopadu můžete symbolicky oslavit narozeniny Karla Hynka Máchy, a to v rámci festivalu Den poezie. A nejen to! Pokud vám poezie není až tak blízká, nezoufejte. Těšit se můžete například na nový román Svatavy Antošové.

OBR: Karel Hynek Mácha

V listopadu se narodil Karel Hynek Mácha., Autor: Jan Vilímek

Dny Severu 2012 (19. října – 4. listopadu 2012, Praha)

Sníte o tom, že jednoho dne procestujete země jako Norsko, Finsko či Island? Nebo jste vášnivými čtenáři severské literatury? Pak právě vám jsou určeny Dny Severu – festival severské kultury, který se letos koná již potřetí. Šestnáctidenní program nabídne setkání se severskými spisovateli a překladateli těchto literatur, cestovatelské přednášky nebo filmová promítání.

V. Ústecká noc literatury (2. listopadu 2012, Ústí nad Labem)

Pokud máte rádi německou literaturu, určitě vás potěší další akce. Již tradičně ji pořádá ústecké muzeum. Návštěvníkům budou představena díla autorů Německé čítanky. Navíc prostor nočního muzea přidá setkání na správné a tajuplné atmosféře.

Slavnostní vyhlášení Ceny Josefa Škvoreckého (6. listopadu 2012, Praha)

Už jen pár dní a budeme znát jméno vítěze šestého ročníku Ceny Josefa Škvoreckého. A mezi jakými osobnostmi se rozhodují porotci letos? Do finále se probojovali Michal Ajvaz, Petr Šabach, Marek Šindelka, Vladimír Mikeš a Kateřina Tučková.

Foto: Michal Ajvaz, spisovatel

Mezi letošními finalisty Ceny Josefa Škvoreckého je i Michal Ajvaz., Foto: Jan Rasch

Autorské čtení Svatavy Antošové a Petry Hůlové (10. listopadu 2012, Litoměřice)

V rámci festivalu Den poezie se v Litoměřicích koná společné čtení Svatavy Antošové a Petry Hůlové. Budete mít příležitost poslechnout si ukázky z nových knih obou autorek. Svatava Antošová v listopadu křtí nový román Skoby/Punkt Memory, který si bere na mušku xenofobii současné mladé generace. Pokud Antošovou neznáte, překvapí vás její nevšední literární vyjadřování. Petra Hůlová představí knihu Čechy, země zaslíbená.

Čtěte také: Petra Hůlová: Odvaha je pro dobrou prózu nezbytná

Po čtení se můžete těšit na tři koncerty – České středohoří live, DJ Funkensteina a na litoměřickou kapelu Jemminrave.

Oslava narozenin Karla Hynka Máchy na Petříně a stopy poezie (16. – 17. listopadu 2012, Praha)

Další akcí, která je součástí Dne poezie, je setkání básníků a příznivců Karla Hynka Máchy na Petříně, a to přesně v den Máchových narozenin. Můžete se přidat k oslavě a společně s ostatními popsat chodník před sochou verši, ať už vlastními nebo Máchovými. Dostatek kříd bude připraven přímo na místě. A (pro tu správnou narozeninovou náladu) si kromě veršů nezapomeňte vzít víno a svíčky!

Pocta českému undergroundu II. (24. listopadu 2012, Praha)

FOTO: Ivan Martin Jirous

Ivan Martin Jirous, klíčová osobnost českého undergroundu., Zdroj: archív PEN Klubu

Letošní setkání příznivců českého undergroundu bude patřit památce Ivana Martina Magora Jirouse, který zemřel krátce po skončení minulého ročníku festivalu, kde také naposledy vystoupil. V divadelním klubu Archa můžete zhlédnout několik filmů věnovaných jeho památce, například předpremiéru snímku Rok bez Magora (aneb genius se nedá padělat).

Máte se na co těšit. TOPZINE.cz vám z akce Pocta českému undergroundu II. nabídne exkluzivní reportáž!

Navíc budete mít jedinečnou příležitost poslechnout si dnes už nekoncertující Psí vojáky, kteří udělali v rámci festivalu výjimku. Program vyvrcholí koncertem kapely The Plastic People Of The Universe, jejíž členové nově zhudebnili několik Jirousových textů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam v listopadu za literaturou? Čeká nás Cena Josefa Škvoreckého