Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Kam v květnu za literaturou? Měsíc lásky přináší Máchu i Svět knihy

Tereza Andělová

Tereza Andělová

1. 5. 2013

Jeden z nejkrásnějších měsíců v roce je tady. Ostatně i v literatuře proslavila Karla Hynka Máchu jeho báseň Máj. Těšit se můžete na největší český literární festival Svět knihy či Noc literatury.

OBR: Karel Hynek Mácha

V květnu si tradičně připomeneme Karla Hynka Máchu a jeho slavnou báseň Máj, Autor: Jan Vilímek

Den s Máchou na Petříně a Máchův Máj v unikátním tanečně-činoherním konceptu (1. května, Praha)

První květen bude tradičně patřit nejen všem zamilovaným, ale také vzpomínce na Karla Hynka Máchu. Muzeum hlavního města Prahy připravilo odpolední program na Petříně, jehož součástí bude fotografování s Máchovou sochou. Fotografii návštěvníci dostanou hned na místě.

Máchově básni Máj bude věnován také večer na jevišti Nové scény Národního divadla. V moderně pojaté inscenaci tvůrců Davida Prachaře a Václava Kuneše se bude tančit, zpívat, hrát a recitovat. Vystoupí taneční soubor 420PEOPLE, členové a členky Činohry Národního divadla i herec Jan Kačer. Po představení čeká diváky diskuze s tvůrci představení.

Co jsme zaseli 1: autorské čtení studentů Literární akademie (7. května 2013, Praha)

Zajímá vás, jak vypadá budoucnost české literatury? O jakých tématech píší a jak literaturu vidí nejmladší autoři? V rámci společného čtení představí studenti kurzu tvůrčího psaní Reného Nekudy svoje texty, v nichž se před posluchači odhalí až na kost. Navíc se v rámci večera můžete zúčastnit soutěže o zajímavé knihy.

EKG O lásce a záchodcích (8. května 2013, Brno)

Příznivci Igora Malijevského a Jaroslava Rudiše se mohou těšit na další díl jejich  hudebně-literárního kabaretu, který tentokrát nese název EKG O lásce a záchodcích. „Důrazně žádáme ministerstvo kultury, ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo pro místní rozvoj o zachování, ochranu a rozvoj veřejných záchodků a jejich personálu,“ předznamenávají tvůrci téma večera. Těšit se můžete na pořádnou dávku recese a zábavy.

FOTO: Rudiš, Malijevský

Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský – tvůrci EKG. Zdroj: archatheatre.cz

Máte svoje básníky! Smršť autorských čtení (11. května 2013, Praha)

Milovníky poezie čeká téměř osm hodin nepřetržitého čtení, během něhož vystoupí přes třicet básníků s více než sto sedmdesáti básněmi. Mezi nimi budou například Jaromír Typlt, Jáchym Topol, Sylva Fischerová či Kateřina Rudčenková. Večer vyvrcholí koncertem Moniky Načevy v doprovodu britského kytaristy a zpěváka Justina Lavashe. Společně zahrají několik písní s texty básnířky a spisovatelky Sylvy Fischerové.

Noc literatury 2013 (15. května, Praha a Tábor)

Již posedmé v předvečer zahájení knižního festivalu Svět knihy ožije hlavní město Praha, a letos poprvé i Tábor, literaturou. Návštěvníci Noci literatury budou pochodovat po předem zvolené trase a navštíví rozmanitá místa. Na nich si v nevšední atmosféře poslechnou úryvky příběhů současné evropské literatury, a to v podání známých hereckých osobností, například Davida Prachaře či Vandy Hybnerové.

Noc literatury se koná i v dalších evropských městech jako je Lisabon, Dublin či Londýn. České spisovatele bude v zahraničí reprezentovat Jáchym Topol.

FOTO: Praha

Noc literatury proběhne kromě evropských měst i v zákoutích Prahy, kde se bude číst na nejrůznějších nevšedních místech. Foto: sxc.hu

19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy 2013 (16. až 19. května 2013, Praha)

Festival a veletrh Svět knihy je literární událostí, která nemá v České republice obdoby. Témata letošního ročníku jsou obzvlášť zajímavá – Rozmanité cesty poezie, Čteme jedním dechem aneb Když se řekne bestseller a stále více aktuální téma Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem. Speciální program si připraví čestný host letošního ročníku, kterým je Slovensko.

Návštěvníci veletrhu se mohou seznámit se širokou českou i mezinárodní knižní produkcí. Bohatý program zahrnuje řadu autorských čtení, ale také filmová a divadelní představení založená na literárních předlohách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam v květnu za literaturou? Měsíc lásky přináší Máchu i Svět knihy