Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Kam v červnu za literaturou: milovníky češtiny čeká Šrámkova Sobotka

Tereza Andělová

Tereza Andělová

1. 6. 2013

Červen začíná Dnem dětí a nebude chybět ani akce pro malé čtenáře. Dospělí čtenáři se mohou těšit na autorské čtení laureáta Magnesie Litery Jaroslava Žváčka, Festival Stranou či Šrámkovu Sobotku.

FOTO: knihovna

Akce Děti, čtěte! přesvědčí ty nejmenší, že čtení není nuda. Zdroj: sxc.hu

Děti, čtěte! (1. června 2013, Praha)

Literárně-dramatický festival Děti, čtěte! je určený pro děti i jejich rodiče či starší sourozence. Nabízí příjemnou alternativu, jak strávit Den dětí – zábavně a navíc s literaturou. Festival pořádá nakladatelství Meander ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví. Na dětské čtenáře čeká autorské čtení Jiřího Dědečka a Petra Stančíka, divadla a výtvarné workshopy.

Autorské čtení Jaroslava Žváčka z knihy Lístek na cestu z pekla (5. června 2013, Praha)

Máte rádi současnou českou beletrii? Pak byste neměli chybět na autorském čtení mladého spisovatele Jaroslava Žváčka. Ten je čerstvým držitelem Ceny Magnesia Litera 2013 za objev roku. Předčítat bude z oceněné knihy Lístek na cestu z pekla.

Festival Stranou (12. – 15. června 2013, Praha, Beroun, hrad Krakovec)

Festival Stranou, s podtitulem evropští básníci naživo, se v Čechách koná již pošesté. Nabízí příležitost rozšířit si obzory a poznat poezii z různých koutů Evropy. Představeny budou dvě básnické sbírky, které byly nově přeloženy do češtiny, a to sbírka bosenského básníka Josipa Ostiho a antologie Padesáti hlasy hovořím, v níž čtenáři najdou tvorbu padesáti současných slovinských autorů.

Večer jazzového saxofonisty Jana Grunta (13. června 2013, Praha)

Propojení jazzu a poezie nabízí koncert saxofonisty Jana Grunta, který vytvořil originální skladbu na text básně Démon ruského básníka Michaila Jurjeviče Lermontova. Zazní nejen český, ale i původní ruský text. V hudební verzi Grunt představí i několik dalších Lermontových básní. Zajímavá bude i elektronická adaptace básně Lounský manifest Marie Bieblové, manželky Konstantina Biebla.

FOTO: Básník Michail Jurjevič Lermontov

Příznivci básní ruského romantického básníka Lermontova se mohou těšit na jejich netradiční jazzové zpracování. Zdroj: wikipedia.org

4. básnická expedice (22. června 2013, hora Říp)

V druhé polovině června se bude již počtvrté konat básnická expedice na horu Říp. Netradiční literární akce je určena všem milovníkům poezie, tedy jak jejím čtenářům, tak autorům. Po venkovní části programu proběhne autorské čtení v roudnické Galerii moderního umění.

Šrámkova Sobotka 2013: XMÍCHU (29. června – 6. července 2013, Sobotka)

Jeden z českých nejstarších literárních festivalů Šrámkova Sobotka se poprvé uskutečnil již v roce 1957, u příležitosti Šrámkových nedožitých osmdesátin. Letošní 57. ročník potěší nejen příznivce Fráni Šrámka, ale především všechny milovníky českého jazyka a literatury.

Program je z velké části tvořen odbornými semináři, které mají za úkol rozšířit lingvistické či interpretační dovednosti účastníků. Seznámí je také s problematikou literární teorie a historie. Zároveň se účastníci mohou těšit i na zábavné kulturní akce, nebudou chybět literární čtení, koncerty či filmová a divadelní představení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam v červnu za literaturou: milovníky češtiny čeká Šrámkova Sobotka