Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Kam uložit svoje finance

Redakce

Redakce

20. 7. 2010

 

Máte peníze, které chcete uložit a docílit tak zisku? Nebo se z vás v budoucnu stanou magnáti a již nyní přemýšlíte, co se svými finančními prostředky provedete? Je mnoho způsobů, jak na to…

Bankovky, Foto: Martin Kroa, Topzine.cz

Bankovky, Foto: Martin Kroa, Topzine.cz

V době finanční krize je všeho o trochu méně. To platí i o finančních prostředcích. I přesto mají mnozí lidé dostatek peněz. A přemýšlejí, kam své peníze uložit. Je spousta možností, záleží na tom, jaké chtějí nést riziko.

Jedním způsobem je vložit menší částky z celku do různých transakcí, aby se peníze při ztrátě jedné části mohly vydělat ještě jinak. Tomu se říká portfolio. Můžete si vybrat cenné papíry, starožitnosti, drahé kovy a kameny, pozemky, stavební spoření, vklady do bank a mnoho dalších.

Pohled zblízka

Ne všechny cenné papíry jsou bezpečné, tedy málo rizikové. Kupříkladu akcie nemají stálou hodnotu a často klesají. Jsou to vlastně drobné či větší části majetku společností, firem nebo bank.

České bankovky, Foto: Martin Kroa, Topzine.cz

České bankovky, Foto: Martin Kroa, Topzine.cz

Spolehlivější jsou dluhopisy (obligace). Existují podnikové a státní obligace. Princip je v tom, že když určitá společnost potřebuje peníze a vydá obligace, osoba nebo častěji firma (protože jde spíše o větší částky) je půjčí. Ve smluvený termín peníze vrátí i s předem daným úrokem. Zde záleží na spolehlivosti dané společnosti.

Tyto cenné papíry může vydat i stát. Bývají spolehlivější než dluhopisy firemní. Stát přeci jen nekrachuje každý den. Cenný papír podobný dluhopisu je státní pokladniční poukázka. Má státní záruku. Ovšem nejnižší možný kapitál, který můžete vložit, je 10 000 000 korun.

Směnky, další cenný papír, nejsou tak spolehlivé. Bývá to jakési pojištění plateb mezi lidmi, firmami atd. Odběratel (dlužník) nemá na zaplacení materiálu, služeb, prostě čehokoli a vy mu vystavíte směnku. To znamená, že za určité období budete požadovat vrácení peněz i s často mastným úrokem.

Pokud se vystaviteli nechce čekat, až to druhý zaplatí, využije prodej směnky bance – eskont. Banka vyplatí peníze sražené o převodní poplatek – diskont. Přesto bývalý majitel směnky nemá vyhráno. V případě, že dlužník nezaplatí, vymáhá banka peníze od vystavitele směnky, a to v plné výši.

České bankovky, Foto: Martin Kroa, Topzine.cz

České bankovky, Foto: Martin Kroa, Topzine.cz

Stavební spoření, nebo termínovaný vklad?

Další možností je stavební spoření. Je omezeno tím, že je nejméně na 6 let, přičemž úrok je do 3 %, což je o něco vyšší než na běžném bankovním účtu. Úplně pravidelné vklady nejsou povinné, když tedy jeden měsíc peníze nejsou, nemusí se vkládat. Státní příspěvek bývá 15 % z ukládané částky, ale maximálně 3 000 Kč za rok. A využití? Peníze smíte použít na cokoliv. Můžete si vzít i úvěr ze stavebního spoření, který však musíte využít pro stavební účely.

Vložit peníze do banky a nechat je tam úročit je další z možností. Nejedná se o běžné bankovní účty, ale o úsporné a termínované vklady. Úsporné vklady mají za cíl ukládat peníze, třeba postupně. U těchto vkladů se vyskytují vyšší úroky. Výběr peněz se provádí po výpovědní lhůtě.

K termínovaným vkladům banky přidávají vysoké úroky, protože se předpokládá, že budou nějakou dobu uloženy. Banka s nimi tak bude moci hospodařit a vyplácet jiným. Částka se vkládá buď na dobu určitou, nebo s výpovědní lhůtou, kdy není sjednána doba. Vklad se může vybrat, když je potřeba, za sankční poplatek.

Jiné možnosti jsou pak investice do různého majetku jako nemovitostí, pozemků či drahých kovů a kamenů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam uložit svoje finance