Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Kam na výlet: Navštivte jihočeský Písek! Část 2.

Redakce

Redakce

24. 1. 2010

pisecke-panoramaČlověk občas přehlíží to, co má přímo před nosem. Přemýšlela jsem nad zvláštními a exotickými destinacemi a přitom mou skvělou inspirací je město, které znám odmalička.

Písecké panorama, Autor: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Písecké panorama, Autor: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Ve druhé části putování po městě Písku se podíváme na místa, kam byste určitě měli zajít, pokud se rozhodnete Písek navštívit.

Jelení most

Mezi nejnavštěvovanější objekty bezesporu patří Kamenný most, který přestál povodně v roce 2002. Jeho neoficiální název je Jelení a k tomuto jménu se váže pověst. Když byl most dobudován, nikdo nevěděl, jak ho pojmenovat. Tak bylo rozhodnuto, že ponese jméno toho, kdo přes něj přejde jako první. A tím slavným se stal jelen.

Most byl postaven ve 13. století Přemyslem Otakarem II. Původně stály na jeho koncích dvě věže, ale jedna se zřítila a druhá byla stržena, takže se z nich zachovaly jen části kamenů.

Kamenný most;Autor: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Kamenný most, Autor: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Při povodních v roce 2002 byla část kamenného zábradlí stržena, ale většinu se podařilo najít a most zrekonstruovat. Takové štěstí ale neměla socha anděla, která musela být nahrazena novější replikou.

Kostel Narození Panny Marie

Tento boží chrám byl postaven ve 13. století. Jeho věž se stala symbolem Písku. O několik staletí později byla ke kostelu přistavena i kaple sv. Jana Nepomuckého. Celý tento komplex je zapsaný jako kulturní památka.

Prácheňské muzeum

Část píseckého hradu je věnovaná regionálnímu muzeu. Kromě stálých expozic, jako je Pravěk, Zlato v Pootaví nebo třeba Kulturní tradice města Písku, se zde nachází i obměňované aktuální výstavy.

Sladovna

Další část píseckého hradu patří dnes již kulturním prostorám Sladovny, které jsou využívány pro různé expozice a výstavy. V prvopočátku ale Sladovna sloužila svému názvu, protože se zde již před mnoha staletími vařilo pivo.

Velké náměstí

Centrem města je tzv. Velké náměstí, na kterém se nachází jak městská radnice, tak i vchod do již zmiňované Sladovny a do muzea. Náměstí také leží kousek od Kamenného mostu.

Velké náměstí;Autor: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Velké náměstí, Autor: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Dům U Koulí

Tento bývalý domov Adolfa Heyduka či Fráňi Šrámka dnes slouží Základní umělecké škole Otakara Ševčíka. Koule byly do fasády zasazeny po zbourání Putimské brány. Dnes zdobí tuto budovy jak koule, tak i nově objevené sgrafity.

Kostel Nejsvětější Trojice

Tato budova stojí na městském hřbitově, na kterém nalezneme pomníky významných píseckých osobností. Samotný kostel dnes slouží pro různé koncerty a výstavy.

Hotel Otava

Spíše než samotná budova jsou známé malby na jeho fasádě. Je jich celkem 11 a všechny pocházejí od významného českého malíře, Mikoláše Alše.

Restaurace U Reinerů

Tato hospoda se může chlubit bezpočtem slavných osobností, které zde trávili svůj čas. Není se čemu divit. Pokud chcete ochutnat Písek, zajděte k Reinerům.

Putimská brána

I když se z tohoto opevnění dochoval jen opěrný pilíř, i přes to této části zůstalo původní jméno. To odkazuje na obec Putim, na kterou směřovala Zlatá stezka.

Na to, abych vyjádřila, jak je Písek nádherné město, by nestačilo ani dvacet dalších článků. Písek si musíte prožít, ne pročíst.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam na výlet: Navštivte jihočeský Písek! Část 2.