Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Kam na výlet: Navštivte jihočeský Písek! Část 1.

Redakce

Redakce

17. 1. 2010

Člověk občas přehlíží to, co má přímo před nosem. Přemýšlela jsem nad zvláštními a exotickými destinacemi a přitom mou skvělou inspirací je město, které znám odmalička.

Mé rodné město Písek leží v Jižních Čechách na řece Otavě, přibližně padesát kilometrů od krajského města České Budějovice. Se svými 30 000 obyvateli se řadí k větším městům, a i přesto ho na dopravních ukazatelích předstihlo další jihočeské sídlo, Strakonice.

Písek jako historické území

Prvními osadníky Písku byli zřejmě Keltové, ale podobu skutečné vesnice město získalo kolem 12. století a to kvůli zlatu, které se ukrývalo v řece Otavě. Za svou podobu vděčil Písek částečně Václavu I., který nechal zbudovat písecký hrad. Za skutečného zakladatele je ale považován český král Přemysl Otakar II., jenž zde rád trávil svůj čas.

Poslední panovník, který obýval písecký hrad, byl král z doby husitské, Václav IV. Písek sehrál velkou roli právě v této době, protože se jeho obyvatelé jako jedni z prvních přihlásili k reformnímu hnutí.  Ve své víře ustali až po porážce Tábora. Poté nabyl Písek velkého vlivu.

Pýcha předchází pád

Po náhlém vzestupu ale následoval také rychlý pád. V roce 1532 přišel obrovský požár, který zachvátil větší část města. A aby toho nebylo málo, přišlo vypalování, obléhání, ostřelování a drancování v období třicetileté války. Nakonec zasáhla boží rána v podobě morové epidemie všude v okolí města. Dodnes stojí na Alšově náměstí Mariánský sloup, který připomíná, že Písek byl moru ušetřen.

Do dnešní podoby se Písek začal utvářet po druhé světové válce, kdy se zde mohutně rozmohl průmysl.

Autor: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Autor: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Povodně 2002

Velká vodní rána zasáhla Písek v srpnu 2002, stejně jako celé území naší republiky. Největší pozornost se tehdy upínala na Kamenný most, který je nejstarší u nás. Díky upevnění v 90. letech minulého století most nápor vody vydržel, takže ho i dnes můžeme obdivovat.

Písecká architektura

Díky poměrně dlouhé historii tohoto Jihočeského města můžeme v Písku obdivovat krásné domy. Mezi tyto skvostné budovy patří knihovna, poliklinika, radnice nebo hotel Otava.

Významné osobnosti

Jako každé město i Písek se může pochlubit známými rodáky a lidmi, kteří v Písku pobývali. Už na začátku jsem zmínila české krále, nyní se podíváme více do současnosti.

Mezi významné rodáky patří Otakar Jeremiáš, český skladatel a dirigent, portrétista František Roman Dragoun, lyžařka Kateřina Neumannová nebo krasobruslař  Tomáš Verner.

Jednou z nejvýznamnějších osobností píseckého regionu je spisovatel Fráňa Šrámek, který zde pobýval a inspiroval se zde k napsání svých děl Stříbrný vítr a Měsíc nad řekou. Mezi další patří Adolf Heyduk a Josef Holeček, historik August Sedláček, Otakar Ševčík a malíř Mikoláš Aleš, jehož malby zdobí hotel Otava.

Ve druhé části tohoto putování se podíváme na písecké stavby.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam na výlet: Navštivte jihočeský Písek! Část 1.