Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Kajínek nestřílel! vypráví v knize vdova po zavražděném podnikateli

Redakce

Redakce

15. 9. 2014

„Jiří Kajínek mého muže nezastřelil.“ Tuto odvážnou větu se v nové knize o případu Jiřího Kajínka nebála vyslovit Eva Havlová, vdova po zavražděném podnikateli Štefanovi Jandovi. Je to nový pohled na kauzu nejznámějšího českého vězně, či snad jen dobře zvolený marketingový tah?

OBR: Známý vězeň Jiří Kajínek promluvil: Můj život bez mříží

Zamotaný případ Jiřího Kajínka. Zdroj: Nakladatelství Fragment

Eva Havlová, dříve Jandová, dlouho rozmýšlela nad tím, co se vlastně stalo. Nejprve chtěla na vše rychle zapomenout a začít znovu. V průběhu uplynulých 20 let zjistila, že to není možné, dokud se nepokusí odhalit pravdu. Výsledkem je kniha Mého manžela nezastřelil Kajínek.

Doživotní trest

Snad vůbec nejdiskutovanější případ dvojnásobné vraždy, za kterou si doživotní trest odpykává Jiří Kajínek, se snaží ve své knize znovu dopodrobna rozebrat vdova po zastřeleném podnikateli. Jak sama říká, bezprostředně po činu byla velmi mladá, otřesená a nedávala si mnoho věcí do souvislostí.

OBR: Jiří KajínekV roce 1993 se stala vdovou se dvěma malými dětmi. Věřila policistům, mezi kterými se dokonce nacházelo několik přátel jejího manžela. Postupem času začala mít dojem, že se v jejím životě až příliš často objevují bývalí příslušníci policie, státní bezpečnosti a agenti. Má dojem, jako by ji celou tu dobu sledovali a hlídali. Uvědomila si, že se domnělý rodinný přítel objevil vždy náhodou v době, kdy se projednávalo znovuotevření případu.

V knize vysvětluje nejen to, že z Kajínka nikdy strach neměla, ale přikládá také přehlednou vztahovou mapu, ve které se objevuje kromě ní a manžela dalších 32 osob. Propojení naznačuje rodinné i pracovní vazby, setkání a další skutečnosti, které jmenované spojují s případem. Na mapě se objevují zástupci plzeňské a tachovské policie, bývalí veksláci, rodina apod.

„Nemám v ruce žádný jasný důkaz, ale těch sporných momentů je prostě v celém případu příliš. Myslím si, že v tom jsou namočení policisté,“ říká o svém postoji autorka. Sepsat své dojmy, vzpomínky a to, co se bezprostředně po činu odehrávalo, chtěla autorka již delší čas. Se dvěma malými dcerami však neustále myslela na jejich bezpečí. Nyní ji obě dospělé dcery podporují v očištění jména otce a hledání pravdy.

21. srpna 2014 autorka Eva Havlová doručila do podatelny Pražského hradu žádost o milost adresovanou prezidentu republiky, ve které vysvětluje, že za smrt jejího manžela byla doživotně odsouzena nesprávná osoba.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kajínek nestřílel! vypráví v knize vdova po zavražděném podnikateli