Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Kajínek, Kajínek, Kajínek. Ve filmu, v médiích, všude

Eliška Nová

Eliška Nová

1. 8. 2010

Dlouho očekávaný snímek Kajínek o nejznámějším českém vězni konečně dorazí do kin. Sám Kajínek se premiéry pravděpodobně nezúčastní. Nebude však jediný. Už z novinářské projekce byl před promítáním vyveden režisér Ivan Fíla.

Konstantin Lavraněnko jako Jiří Kajínek. Zdroj: distributor filmu

Snímek, který vzbuzuje emoce už kvůli samotnému tématu, teď přitáhl pozornost ještě větší. Režisér Ivan Fíla, který na filmu původně pracoval s Jáklovými, obviňuje tvůrce z plagiátorství. Fíla tvrdí, že se na internetu objevila verze filmu a že se shoduje s jeho scénářem. Fíla už dopředu avizoval, že se na novinářské projekci objeví. Producent filmu Petr Jákl st. ho však nechal vyvést ze sálu ochrankou.

Fíla požaduje, aby scény a dialogy, které prohlašuje za své, byly z filmu vymazány, jinak podá žalobu. Petr Jákl, režisér Kajínka tvrdí, že pan Fíla nemohl na internetu celý film vidět. „Pan Fíla mi už dva roky píše výhružné maily. Pochybuji o jeho psychické kondici,“ řekl Jákl s tím, že pan Fíla bude vyveden i z premiéry.  S jeho prací prý nebyli spokojeni a scénář pak kompletně přepsal Marek Dobeš.

Lavraněnko a Vilhelmová na návštěvě u Kajínka

Bude Kajínek na premiéře?

Premiéry se s největší pravděpodobností nezúčastní ani samotný Kajínek. Tvůrci se ho sice snaží na premiéru dostat, nicméně vězeňská služba se k tomu staví záporně. Jákl ale neztrácí naději, sám říká, že se ještě uvidí, plán b má ale přece jen v záloze. Snímek dovezou do vězení a pustí v klubovně. Kajínek by tak měl film vidět v den premiéry nebo pár dní po ní. Uvažuje se i o možném promítání v dalších věznicích.

Na filmu pracovali tvůrci šest let. Jákl i Dobeš navštěvovali Kajínka ve vězení a tvrdí, že jim začal důvěřovat, tudíž se ve filmu objeví i některé věci ze zákulisí, o kterých se ještě neví. Na scénáři pracoval Dobeš s dvojicí Josef Klíma a Janek Kroupa, kteří se Kajínkovým případem zabývají už léta. Momentálně vyšla jejich kniha Pravda o Kajínkovi.

Hlavní roli ztvárnil ruský herec Konstantin Lavroněnko, v roli právničky se objeví Tatiana Vilhelmová. V Kajínkovi si zahrál i nedávno zesnulý Vladimír Dlouhý a Michal Dlouhý. Premiéru má snímek 5. srpna. O týden později se pak uskuteční speciální projekce v Prachovicích, tedy Kajínkově rodišti.

Tatiana Vilhelmová a Vladimír Dlouhý

Nicméně nečekejte dokument. „Filmem sděluju svůj pocit,“ říká Jákl. Hlavní linie ale zůstává. Klára Slámová, Kajínkova právnička, k filmu říká: „S mým osobním životem se film neshoduje, ale podstata toho, že když má systém větší moc než jednotlivec, tak jednotlivec nezmůže nic, tam je.“ Jákl dodává, že ve většině věcí si nevymýšleli. Naopak několik scén se skutečným základem vyškrtli. „Byly natolik přitažené za vlasy, že jsme je museli vyřadit pro nevěrohodnost.“ Jako příklad uvádí scénu, kdy policisté střílejí na holuby, která ve filmu nakonec zůstala.

Jak je to s nájemným vrahem?

Jiří Kajínek byl odsouzen na doživotí za dvě nájemné vraždy. Trest si odpykává ve věznici v Karviné. V roce 1993 měl podle rozsudku zastřelit za sto tisíc korun podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše. Jeho bratra Vojtěcha Pokoše měl postřelit. Právě Vojtěch Pokoš jako korunní svědek pak u soudu označil Kajínka za vraha. Později však odmítl svoji výpověď potvrdit i vyvrátit. Další dva svědci, kteří svědčili proti Kajínkovi, svoji výpověď odvolali. Kajínek se stal nejznámějším českým vězněm poté, co jako jediný utekl z věznice Mírov.

Jiří Kajínek

V případu se objevila řada nejasností. Kvůli nim podali stížnost na chyby ve vyšetřování už tři ministři spravedlnosti.  Případ nebyl ani po několika žádostech nikdy znovu otevřen. Tvůrci snímku doufají, že film napomůže tomu, aby byla kauza Kajínek znovu otevřena. „Očekávám, že se nějaká potrefená husa ozve,“ řekla Slámová. Den na to přišla zpráva, že ke kauze Kajínek se vrátila policejní inspekce. Objevily se totiž odposlechy hovořící v Kajínkův prospěch. (Pozn. redakce: Podle aktuálních informací byl Kajínkův případ znovu otevřen.)

Kajínek

Akční / Thriller / Krimi / Drama
Česko, 2010, 107 min

Režie: Petr Jákl ml.
Hrají: Konstantin Lavronenko, Tatiana Vilhelmová, Bogusław Linda, Vladimír Dlouhý, Michal Dlouhý, Ľubomír Paulovič, Werner Daehn, Josef Klíma, Norbert Lichý, Alice Bendová, Ken Duken, Daniel Daden Svoboda, Hynek Čermák, Deana Horváthová – Jakubisková, Jana Pehrová – Krausová, Jiří Maria Sieber

Premiéra: 5. srpna 2010

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kajínek, Kajínek, Kajínek. Ve filmu, v médiích, všude