Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Kafka putuje do aukční síně. Doprovází ho žhavá diskuze

Redakce

Redakce

28. 2. 2011

FOTO: Franz Kafka

Kafkovy dopisy sestře, toto literárně i historicky ceněné dílo Franze Kafky se v dubnu chystá vydražit berlínská aukční síň Stargardt. Vyvolávací cena 111 dopisů a pohledů adresovaných Kafkově nejmladší sestře je v přepočtu 12 milionů korun. Zamýšlená aukce však vyvolává rozruch v německých i českých kulturních kruzích.

FOTO: Knihy a peníze

Kdo si koupí Kafku?, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Kulturní německé instituce jako Goethův institut a Německá akademie pro jazyk a básnictví se domnívají, že kulturní dědictví má zůstat veřejně přístupné. A navíc by byl prodejem Kafkovy korespondence z let 1909 – 1924 do soukromého vlastnictví navždy ztracen jeden z nejcennějších pramenů pro literární bádání o tomto spisovateli.

Zájem má také česká Společnost Franze Kafky

Německé kulturní kruhy proto vyzvaly k finančí podpoře Německý literárního archiv v Marbachu, aby se aukce zúčastnil a Kafkovu korespondenci získal. Marbach má totiž po Oxfordu druhou největší sbírku Kafkových originálních rukopisů na světě. U nás má podobný záměr Společnost Franze Kafky. Ta chce získat cennou památku pro Českou republiku. Kde nakonec Kafkova korespondence skončí rozhodne až dubnová aukce.

Zpravodajský server iDnes informoval, že na prvním knižním vydání Kafkových dopisů sestře z roku 1974 v Německu má zásluhy Hartmut Binder, přední znalec Kafkova díla. Ten je z představy, že tato korespondence skončí v soukromé sbírce, zdrcen. „Byla by více než škoda, kdyby Marbach zase jednou přišel zkrátka“, uvedl pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kafka putuje do aukční síně. Doprovází ho žhavá diskuze