Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Kaczyński se obává zavlečení cholery a úplavice uprchlíky do Polska

ČTK

ČTK

15. 10. 2015

Šéf polské opozice Jaroslaw Kaczyński v souvislosti s uprchlickou krizí varoval před rozšířením nebezpečných chorob v Polsku. Chce, aby se k tomu vyjádřil ministr zdravotnictví. Také by ho zajímalo, zda vláda premiérky Ewy Kopaczové souhlasila s tím, aby do katolického Polska přišlo 100.000 muslimů. Kaczyński s těmito tvrzeními přišel necelé dva týdny před parlamentními volbami, které jeho národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) má podle průzkumů velkou šanci vyhrát.

uprchlici_na_turecko_syrske_hranici-imigranti

Ilustrační foto, uprchlíci na turecko-syrské hranici, thomas koch / Shutterstock.com

Kaczyński začátkem tohoto týdne na předvolebním shromáždění ve středním Polsku řekl, že v Evropě se objevily velmi nebezpečné nemoci, s nimiž se místní lidé dlouho nesetkali. Mluvil přitom o výskytu cholery na jednom z řeckých ostrovů či o úplavici ve Vídni. Podle Kaczyńského se v souvislosti s příchodem uprchlíků v Evropě vyskytli „různí parazité, prvoci, kteří nejsou nebezpeční v organismu těch lidí (migrantů), ale tady nebezpeční být mohou“. „To neznamená, že by někdo měl být diskriminován… ale zkontrolovat to je nutné,“ dodal někdejší šéf polské vlády. Ve volbách se o premiérský post znovu neuchází, kandidátkou na něj je Beata Szydlová.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) neexistuje „jasná souvislost mezi migrací a zavlečením infekčních nemocí“. „V zemích, do nichž migranti přicházejí, se obvykle vyskytují stejné přenosné choroby jako v zemích původu uprchlíků,“ cituje agentura AP Guénaela Rodiera, ředitele divize přenosných chorob v kanceláři WHO pro Evropu. „Zavlečení exotických onemocnění je vzácné a spíše se týká cestovatelů, turistů či zdravotníků než uprchlíků,“ dodal.

Na setkání se svými příznivci se také Kaczyński zmínil o neoficiální informaci pravicového týdeníku W Sieci, který s odvoláním na „věrohodné zdroje v Evropské komisi“ napsal, že vláda premiérky Kopaczové ze středové Občanské platformy (PO) souhlasila s příchodem 100.000 muslimů do Polska. Tato země je přitom tradičně jednou z bašt katolicismu v Evropě a mnoho Poláků je ostře proti přijímání muslimů. Podle oficiálních zpráv kabinet souhlasil s tím, že Polsko se ujme asi 7000 migrantů.

Za rasistické a fašistické označil Kaczyńského výroky spolupředseda liberální strany Twój Ruch Janusz Palikot. „To je jazyk, za který by se nestyděl ani (stranický zástupce Adolfa Hitlera) Hess, ani (nacistický ministr propagandy) Goebbels, ani Hitler,“ citovala dnes Palikota zpravodajská televize TVN24. Levicovému politikovi a někdejšími protikomunistickému disidentovi Andrzeji Celińskému zase Kaczyńského slova připomínají to, jak nacistické Německo spojovalo Židy s šířením tyfu. „Strašit lidi parazity, to je jazyk, jaký používali nacisté,“ řekl Celiński v TVN24. „Kaczyński to musí vědět, není idiot,“ dodal.

Kaczyński dnes přirovnání svých výroků ke slovníku nacistů odmítl a dodal, že předvolební kampaň „dospěla k hranicím absurdity“.

Podle posledního průzkumu agentury TNS Polska by Kaczyńského PiS podpořilo 36 procent lidí, Občanskou platformu premiérky Kopaczové by volilo 24 procent lidí. Do Sejmu, dolní komory parlamentu, by se kromě PiS a PO dostala ještě strana Kukiz´15 populisty a rockového hudebníka Pawla Kukize.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kaczyński se obává zavlečení cholery a úplavice uprchlíky do Polska