Menu
TOPZINE.cz
Sport

Juniorští veslaři skončili bez světové medaile, ale s nadějí do budoucna

Redakce

Redakce

11. 8. 2010

FOTO: Fanoušek MSJ veslování Račice 2010Od čtvrtka 5. srpna do neděle 8. srpna se v Račicích (asi 50 km od Prahy) konalo mistrovství světa juniorů ve veslování. Na dráze 2000 metrů nás reprezentovalo mnoho českých posádek: junioři i juniorky na skifu, dvojskifu, dvojce, čtyřce párové, čtyřce nepárové bez korm., čtyřce nepárové s korm. a na osmě.

FOTO: Fanoušek MSJ veslování Račice 2010

Fanoušek na MSJ Zdroj: Topzine.cz Foto: Tereza Knobová

Ze čtvrtečních rozjížděk postoupily přímo do čtvrtfinále nebo semifinále pouze tři lodě. Ostatní reprezentanti museli kvůli těžkému postupovému klíči jet opravné jízdy, které byly na programu v pátek. Ten den se jela i již zmíněná čtvrtfinále. Někomu se dařilo a někomu zase ne, ale všichni statečně bojovali až do konce. Díky velkému počtu našich reprezentantů jsme měli stále komu fandit. I když vytrvalý déšť, který šampionát doprovázel v pátek a sobotu, mnoho fanoušků odradil. V sobotu jsme mohli sledovat nejen semifinále, ale už i finále některých posádek. Občas to byly opravdu nervy.

Na neděli se nám naštěstí vyjasnilo, a tak nás fandilo už mnohem víc. Zaplněná tribuna českými i cizími fanoušky navodila skvělou atmosféru. Skupinky se navzájem překřikovaly, pískaly, troubily na vuvuzely a jiné trubky. Čeští příznivci veslování však všechny hladce přehlušili. Bylo nás prostě nejvíc. To se také vyplatilo, protože naši závodnici se skvěle umístili. Největší nadějí byl skifař Jakub Podrazil. Z 27 závodníků se probojoval do finále A, kde obsadil pátou příčku. Medaile mu sice nevyšla, ale kariéru má ještě před sebou.

umístění posádka jména
5. 1xM Jakub Podrazil
8+ Ž Pospíšilová, Víchová, Sklenářová, Musílková, Macháčková, Jiřínská, Zapletalová, Kolaříková, korm. Janatová
6. 8+ M Lorenc, Paroulek, Mocek, Brodníček, Souček, Diblík, Kučera, Vodička, korm. Šuma
7. 4- M Jan Smejkal, Vojtěch Šlimbach, Mikuláš Šum, Martin Kainc
9. 2- Ž Karolína Kohoutová, Štěpánka Turnová
4- Ž Rachel Netvichová, Monika Nováková, Nikola Tajmlová, Gabriela Mlčochová
10. 4x Ž Kristýna Fleissnerová, Lucie Žabová, Alexandra Vařeková, Renata Viktorová
4+ M Ondřej Beneš, František Říčka, Michal Humpolíček, Dominik Winter, korm. Daniel Zita
13. 2- M Michal Nový, Michael Humpolec
4x M Adam Štěrbák, Vojtěch Římák, Tomáš Vondrák, Martin Slavík
14. 1x Ž Pavlína Zoubková
2x M Martin Mikýsek, David Malík
17. 2x Ž Michaela Majtánová, Michaela Valentová

Konkurence byla velká. Nejlepší závodníci přijeli z Německa. Ti získali pět zlatých, dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Německou hymnu jsme tedy slyšeli skoro pořád. Dalšími úspěšnými veslaři byli Rumuni a Řekové.

FOTO: Jakub Podrazil MSJ veslování Račice 2010

Nejlepší český juniorský veslař na MSJ ve veslování v Račicích Jakub Podrazil Zdroj: Topzine.cz Foto: Tereza Knobová

Račický šampionát oceněn nejen diváky

Organizátoři vše dobře připravili, žádné problémy se nevyskytly. O tom svědčí i FISA MEDAILLE D’HONNEVR, kterou jsme získali od prezidenta FISA Denise Oswalda. Medaile oceňuje vysokou úroveň račického šampionátu.

Návštěvníci byli spokojeni. Fandění i skvělou atmosféru si užívali. Náladu jim ale kazilo špatné počasí. Celý den sedět na nekryté tribuně v dešti není žádný med. Ještěže pršelo jen dva dny ze čtyř, protože pak by nepřišel fandit asi nikdo.

Jeden klučina nám řekl: „Atmosféra super, ale počasí je na…“

Mnoho dalších Čechů si stěžovalo na předražené občerstvení v bufetu. Chápu přirážku pro cizince, ale čaj do malého kelímku za 25,- Kč, točená limonáda 0,5l za 50,- Kč a klobása s chlebem za 80,- Kč, to už je opravdu hodně.

Zeptala jsem se ještě rodičů holek z osmy, jak se jim tam líbí a jak jsou spokojeni s výkonem svých dcer. Podotýkám, že dívčí osmě se ze začátku vůbec nevěřilo. Nakonec však byla velkým překvapením a zlepšovala se závod od závodu. Z konečného pátého místa měli všichni velkou radost. „Moc si to tu užíváme. Máme barvičky na obličej, velkou vlajku, píšťalku… Jen ten déšť nám to dost kazí. A osma skvělá. Máme ohromnou radost a doma to pořádně oslavíme.“ Radost potvrdili i vedle sedící rodiče dívky z Moravy.

Čeští juniorští veslaři

Čeští juniorští veslaři Zdroj: racice.info

Naděje do budoucna

Od příštího týdne (14. až 26. srpna) se v Singapuru konají Young Olympic Games, kde nás na skifech reprezentují Kristýna Fleissnerová a Martin Slavík. Oba teď závodili na čtyřkách párových. Doufejme, že se jim tam bude dařit. Jinak to je pro ně šance získat mnohé zkušenosti do dalších let.

Účast známých osobností

Hosty na MS byly i známé osobnosti, které dekorovaly některé vítěze. Mezi nimi byli ministr zdravotnictví Leoš Heger, ministr obrany Alexandr Vondra, olomoucký hejtman Martin Tesařík, předseda Českého svazu tělesné výchovy Pavel Kořán, předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek a další.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Juniorští veslaři skončili bez světové medaile, ale s nadějí do budoucna