Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Julie a Julia: falešná komedie + falešné drama

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

3. 10. 2009

jj_2Aneb když komedie není správnou komedií a drama dramatem – asi jako když jíte margarín místo pravého másla.

Zdroj: distributor filmu

Zdroj: distributor filmu

Možná znáte ten pocit, kdy nic nevychází, jak byste si přáli. V práci si na vás zasedne šéf, nemůžete najít pořádného chlapa (případně ženskou), bolí vás permanentně hlava a zrovna jste nabourali auto. V takovou chvíli každý hledá nějaké stéblo, kterého by se chytil a aspoň na chvíli zdrhnul z kolotoče života. Přesně tohle zažívá Julie Powell (Amy Adams) – nelibuje si ale ve své depresi a vymyslí si perfektní koníček. Rozhodne se během roku uvařit všech 524 receptů z kuchařky slavné Julie Child (Meryl Streep). Dokončí svůj plán? Podaří se jí vykostit kachnu? A co na to velká Julia?

Film byl natočen podle stejnojmenné knížky, kterou sepsala opravdová Julie Powell. Tato žena kdysi skutečně uvařila všechna báječná jídla z Juliiny kuchařky a psala o tom pravidelně na svůj blog. Natolik se proslavila, že se z ní stala známá spisovatelka a my se můžeme s jejím životním příběhem seznámit i na stříbrném plátně. Snímek se z části tváří jako drama, z části jako komedie. Režisérka Nora Ephron tyto dva žánry mísí dovedně v rozverný film o dvou ženách, které se možná liší věkem, ale jinak si jsou velice podobné. Obě mají milující manžele, obě jsou svým způsobem roztomilé a obě milují jídlo. Ústřední linkou je tak příběh Julie Powell, která je sice zdatná kuchařka, zároveň však chvílemi nešikovná kočička, která na sebe ráda soustředí pozornost. Její svět je prostříhán scénami z 50. a 60. let, ve kterých žila Julia Child, když sepisovala svoji rozsáhlou knihu. Tato Julia je chápána jako nesmírně zábavná, optimistická a veselá žena, která umí žít svůj život.

Zdroj: distributor filmu

Zdroj: distributor filmu

Jak můžete vidět, film je hlavně stavěn na hereckých výkonech. Amy a Meryl možná nejsou na plátně společně, přesto je mezi nimi cítit jistá magie. Jako kdyby se vztah jejich postav promítl i do reality – jako by Amy Adams ke své starší kolegyni vzhlížela a obdivovala ji, i když v jiné profesi. Problém ale nastává, když se na plátně objeví právě ta starší – Meryl Streep. Tato herečka sice nepatří mezi mé favoritky, svým způsobem ji ale respektuji a uznávám jako velkou umělkyni (hlavně díky snímku Kramerová versus Kramer). Ovšem to co provádí tady je už na hraně únosnosti. Najdou se tací, kterým její stylizace do jakéhosi diblíka vyhovuje, ne-li je baví. Jenže když se na to její trylkování a rádoby roztomilé poskakování díváte dvě hodiny, přejde vás chuť i na nějakého toho humra. Jsem sobec a je mi jedno, že Julia Child možná skutečně takováhle byla. Merylin tón hlasu, jímž v průběhu filmu mluví, je nesnesitelný, otravný, hrozný.

A v tom spočívá i celkové vyznění filmu, kdy nakonec nevíte, jestli se vám to zdálo vtipné, nebo jste se naopak zamysleli sami nad sebou. To první nefunguje hlavně případě, že vám rozverná Meryl vadila jako mně. To druhé zase nefunguje tak nějak všeobecně, jelikož hraje na několikrát opakované téma. Kolikrát jsme už viděli snímek o hledání sebe sama, krizi v životě, jistotách a vztazích. Jistěže je zajímavé a neotřelé téma s vařením, ovšem celkově nejde o nic nového. A to je velká škoda.

Zdroj: distributor filmu

Zdroj: distributor filmu

Nechci ale Julii a Julii nijak shazovat, pořád se jedná spíš o dobrý než špatný film, který by si rozhodně neměli nechat ujít milovníci kvalitního jídla. Po celou dobu na nás kameramani a aranžéři chrlí nejrůznější lahůdky. Dorty vypadají vysloveně pohádkově a maso se na tajícím másle také téměř roztéká. Věčná škoda, že jsem se nikdy nenaučila pořádně vařit – určitě bych si snímek mnohem víc užila. Proto doporučuji ženám gurmánkám, milovníkům atmosféry Paříže a fandům vaření.

Julie a Julia (Julie & Julia)

Drama
USA, 2009, 123 min

Režie: Nora Ephron
Hrají: Meryl Streep, Amy Adams, Jane Lynch, Vanessa Ferlito, Mary Lynn Rajskub, Stanley Tucci, Dave Annable, Chris Messina, Lindsay Felton, Marceline Hugot, Catherine Haena Kim, Helen Carey

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Julie a Julia: falešná komedie + falešné drama