Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Julian Casablancas a jeho návod, jak si užít 80s

Redakce

Redakce

10. 12. 2009

julian-casablancas„Osmdesátky byly doba, na kterou bysme teď všichni nejradši zapomněli,“ četla jsem kdysi v jednom článku. Jasně, tehdejší přeexponovaný zvuk syntezátorů a kláves v prvoplánových melodiích skládaných tak, aby si na ně mohli skočit opravdu všichni v nevkusně vyplandaných košilích zastrčených do kalhot do pasu. A z téhle doby si frontman Strokes hudebně bere to nejpikantnější, teď to předkládá vám a vy si na té desce nakonec pochutnáte jako na steaku, který ještě nedávno nabízel ve své hospodě v LA.

Julian Casablancas, Phrazes For The Young, Zdroj: musicmule.co.uk

Julian Casablancas, Phrazes For The Young, Zdroj: musicmule.co.uk

Všichni ze Strokes už svoji sólovku dávno vydali, tak je přirozené, že i hlavní článek pocítil potřebu natočil si něco svého v období, kdy je kapela už třetím rokem u ledu. Sám to komentuje: „Nedokážu nedělat nic. Tohle je takový můj projekt z nudy.“ U člověka, který ve Strokes spolkl 90 % pozornosti (a především napsal drtivou většinu songů) se nedá mluvit o sólovce, která by měla vyrovnat komplexy z nedostatku vnějšího zájmu (jak by to mohlo být u ostatních členů kapely), tady šlo spíš o ventilaci zásoby nápadů, které by u kapely, která vydala jednu z nejzásadnějších kytarových nahrávek téhle dekády, neprošly. Takže žádní syntezátoroví Strokes.

Přesto je těžké se v hodnocení nějakému srovnání vyhnout, když jde o někoho s tak specifickým projevem (ať už autorským či hlasovým) jako má Julian Casablancas. Song Out Of The Blue si na albu Strokes dokonce docela živě dokážu představit a ani v textech se nezapře stejná ruka, která kdysi napsala Is This It. V tomhle bodě ale taky srovnání se Strokes opustíme…

Phrazes For The Young (alespoň názvem) jasně odkazuje na Oscara Wildea a jeho dílo Phrazes and Philosophies For The Young, samotný zvuk desky ale čerpal z období o pár století později. A když budeme pracovat výhradně s odkazy a symboly: Casablancas oblékl Wildea do křiklavých barev a úzkých džín, spustil stroboskopy a roztančil ho svým mixem synthpopu, elektroniky a alternativy se skvělými politicko-sociálně kritickými texty (the ones that I made pay were never ones who deserved it / Those who helped me along the way, I smacked them as I thanked them / Yes, I know I am going to hell in a leather jacket / At least I will be in another world, while you’re pissing on my casket).

Že je retro neuvěřitelně módní záležitostí, je známá věc. Phrazes For The Young je ale třeba vyjmout z hromady veškerého retro pop materiálu, který v dnešní době vzniká (La Roux, Little Boots apod.) a věnovat mu pozornost, kterou si zasluhuje, protože tak radikální, navíc zábavné a přitom nesměšné 80s retro za poslední dobu nikdo nenatočil. Přitom to nezní jako vykrádání tehdejších diskotékových playlistů, protože určitá dávka ironie a samotný Casablancasův projev to celé drží v roce 2009. Singl 11th Dimension tak tedy působí jako skvělý dancefloor filler současnosti. Žádejte ve svých klubech.

Julian Casablancas – Phrazes For The Young

Vydalo: Rough Trade

Celkový čas: 39:49

Skladby: Out of the Blue, Left & Right in the Dark, 11th Dimension, 4 Chords of the Apokalypse, Ludlow St., River of Brakelights, Glass, Tourist

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Julian Casablancas a jeho návod, jak si užít 80s