Menu
TOPZINE.cz
Sport

Jubilejní Zlatá tretra uvidí Thorkildsena a možná i Bolta

Martin Slabý

Martin Slabý

25. 11. 2010

Nejslavnější a nejkvalitnější atletický mítink v ČR oslaví příští rok padesáté výročí. Na jubilejní ročník přijede 31. května řada hvězd světové atletiky. Kromě oštěpaře Andrease Thorkildsena, který už účast přislíbil, by se znovu mohl objevit i sprinter Usain Bolt.

Usain Bolt

Přijede na Zlatou tretru Usain Bolt i popáté? Zdroj: youtube.com

Padesátý ročník Zlaté tretry se ponese především ve znamení oštěpu. Netradičně a v historii závodů poprvé se bude konat mužská i ženská soutěž. První zahraniční hvězdou, která potvrdila svou účast na mítinku, je právě oštěpař Andreas Thorkildsen. Norský závodník se může pochlubit vskutku vynikající vizitkou. Kromě titulů mistra světa a Evropy a triumfu z Diamantové ligy má doma i dvě zlaté medaile z olympiády. V poslední sezóně startoval ve čtrnácti závodech, z nichž jen dvakrát neodešel jako vítěz. Sedmkrát již pokořil magickou hranici 90 m. Na Zlaté tretře nebude poprvé. V roce 2002 obsadil páté místo za tehdy vítězným Janem Železným.

Kromě něj se na ostravském stadionu objeví početná tréninková skupina světového rekordmana Jana Železného. Mezi muži bude startovat Petr Frydrych, který zde v roce 2009 poprvé přehodil osmdesátimetrovou hranici a letos dokonce vylepšil svůj osobní rekord na 88,23 m. Kromě něj ve startovním poli z českých reprezentantů najdeme ještě olympijského finalistu Vítězslava Veselého a v současnosti nejlepšího dvacetiletého oštěpaře na světě Jakuba Valdejcha. V soutěži žen nebude chybět první dáma světového žebříčku Barbora Špotáková ani její reprezentační kolegyně Jarmila Klimešová.

V programu mítinku se tentokrát počítá se šestnácti až sedmnácti disciplínami. Pořadatelé opět jednají s několika hvězdami světové atletiky. Za všechny jmenujme jamajského sprintera Usaina Bolta, který by si tak připsal už svůj pátý start na Zlaté tretře. Ta podle jeho vlastních slov patří mezi jeho oblíbené mítinky. Bolt ale plánuje před korejským světovým šampionátem startovat jen v pěti závodech. S napětím se čeká, jestli se mezi ně vejde právě i Zlatá tretra.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jubilejní Zlatá tretra uvidí Thorkildsena a možná i Bolta