Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Jubilejní mláďata v českých zoo. Přivítejte s námi krásné čtyřnohé slečny

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

31. 1. 2011

Jubilejní 70. mládě žirafy Rothschildovy se v Africkém domě pražské zoo narodilo předposlední lednovou neděli samici Kleopatře. Ústecká zoo zase v půlce ledna přivítala samičku indické antilopy, která je v zahradě 55. mládětem tohoto druhu.

FOTO: Mládě žirafy Rothschildovy

Mládě žirafy Rothschildovy, Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

V neděli 23. ledna v půl druhé odpoledne začala samice žirafy Rothschildovy rodit a o dvě hodiny později již bylo na světě jubilejní mládě. Narozená samička je totiž 70. mládětem tohoto druhu v 80 leté historii chovu Zoo Praha. Šťastnou matkou se stala druhá nejstarší samice Kleopatra, která porodila už 9 mláďat. Otcem je samec Johan.

I když je Kleopatra již zkušenou matkou, byla během celého porodu velmi nervózní. Nicméně narozená samička se má k světu a zatím je s matkou v oddělené stáji. „Pokud všechno půjde dobře, mládě se k ostatním žirafám připojí zhruba za 10 dní,“  informoval ředitel Zoo Praha, Miroslav Bobek.

Skupina žiraf v Africkém domě se rozrostla i v nedávné době. Minulý rok se narodili dva samečci a letos na Tři krále přišla na svět samička. V současné době pražská zoo další přírůstky neočekává, jelikož žádná samice není březí.

FOTO: Mládě antilopy

Mládě antilopy, Zdroj: Zoo Ústí

Ústecká zoo přivítala letošní druhý přírůstek v pátek 14. ledna. Mládě indické antilopy nilgau pestrého porodila čtyřletá samice Wendy, která sem přišla z plzeňské zoo na jaře roku 2008. Antilopám tohoto druhu se obvykle rodí dvojčata, ale samička má stejně jako při svém prvním porodu jedináčka. Obvyklé není ani to, že se malá samička narodila v zimním období, protože většina porodů dle statistik Zoo Ústí nad Labem probíhala v srpnu nebo září.

Zoo se chovem těchto velkých antilop věnuje od počátku 70. let a malá samička je již 55. mládětem. Návštěvníci ji zatím vidět nemohou, vzhledem k zimnímu období totiž obývá vnitřní ubikaci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jubilejní mláďata v českých zoo. Přivítejte s námi krásné čtyřnohé slečny