×
TOPZINE.cz

Jsou The Vaccines alternativní indie rebelové, nebo jen další retro kapelou z mnoha?

Na britské hudební scéně vydal nový indie objev The Vaccines své debutové album pod názvem What Did You Expect From The Vaccines? Úspěchy již nyní slaví singl Post Break-Up Sex. Na místě je tedy otázka: Co lze očekávat od další ze zástupu mladých indie rockových britských kapel?

Jsou z Londýna, jsou čtyři, jsou mladí a dostatečně bohémsky a retro vypadající. To bychom měli základ. Zpěvákův hlas je dostatečně pronikavý a uječený na to, aby mohl zpívat nezbytně táhlé indie vokály. Další bod. Svěží kytara a svižné bicí. To už začíná vypadat nadějně. Přímočarý název alba a slovo sex v druhém singlu. Velká šance na úspěch. Všimla si jich BBC i MTV. Bingo!

Do téhle směsi přidejme chytlavé a snadno zapamatovatelné melodie a je to. Je o nich dostatečně slyšet. Na debutové album opravdu slušný výkon. Člověka ale může napadnout, zdali tenhle recept na úspěšnou indie rockovou britskou kapelu není až podezřele jednoduchý. A pokud ano, jestli si za to my posluchači a vyznavači tohoto stylu nemůžeme sami.

Mainstream, vole!

Alternativní chce v dnešní době být kdekdo. Slovo mainstream je pomalu už nadávka a všichni žijeme nevázaně a nezávisle jen proto, abychom pak mohli mít ty správné bohémské deprese z toho, že nám nevycházejí vztahy a nevíme, co chceme. K tomu rozevláté košile, zdánlivá absence hřebenu, cigarety v puse a ray-banky na nose. Takhle vypadá přinejmenším půlka Británie a zbytek mladé generace je pěkně následuje. A k tomu kytara do ruky každému!

Indie je alternativní a alternativní je fajn. Má to být originální a nezávislé. Problém nastává ve chvíli, kdy i v tomto, řekněme alespoň trochu vyhraněnému stylu, dojde k onomu mainstreamování. Nevím, jak jsou na tom ostatní, ale já už dávno nemám ze svých conversek a ray-banek takovou radost jako dřív.

Retro, kterého je už trochu moc

A stejný problém zdá se býti i s The Vaccines. Jsou fajn, ale nejsou nic nového pod sluncem, žádný zázrak nebo novinka. Je to indie jak má být a k tomu chytlavé melodie (občas až protivně chytlavé, takové ty, které si člověk v duchu celý den zpívá, až je z toho nervózní). Mají tu správnou energii, dobrý zvuk a vypadají správně retro. Jsou prostě a jednoduše vzorně uplácáni podle zaručeného receptu.

The Vaccines, Zdroj: archiv

Rozhodně neurazí, někoho určitě potěší, ale jednoduše nic nového nepřinášejí. Nehledě k tomu, že jako britská kapela zatím postrádají onu jedinečnou složku, která v člověku dokáže vyvolat nutnost jít na jejich koncert a vyskákat a vyřvat se do sytosti a zároveň dostatečný klid a atmosféru na to, aby mohl civět z okna a nechat pracovat své myšlenkové pochody. Ale je pravda, že na začínající kapelu je to dost vysoký požadavek.

S jistotou lze ale říci, že tato kapela a toto debutové album dosáhnou minimálně toho, že se každý posluchač zamyslí nad tím, jestli je sex po rozchodu dobrý nápad. Což je fajn začátek, ale ještě nic neznamená.

The Vaccines – What Did You Expect From The Vaccines?

Vydáno: 2011, Columbia Records

Skladby: Wreckin´ Bar (Ra Ra Ra), If You Wanna, A Lack of Understanding, Blow It Up, Wetsuit, Norgaard, Post Break-Up Sex, Under Your Thumb, All in White, Wolf Pack, Family Friend

Hodnocení: 3***Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..