Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jsou The Vaccines alternativní indie rebelové, nebo jen další retro kapelou z mnoha?

Marie Baladová

Marie Baladová

12. 5. 2011

Na britské hudební scéně vydal nový indie objev The Vaccines své debutové album pod názvem What Did You Expect From The Vaccines? Úspěchy již nyní slaví singl Post Break-Up Sex. Na místě je tedy otázka: Co lze očekávat od další ze zástupu mladých indie rockových britských kapel?

Jsou z Londýna, jsou čtyři, jsou mladí a dostatečně bohémsky a retro vypadající. To bychom měli základ. Zpěvákův hlas je dostatečně pronikavý a uječený na to, aby mohl zpívat nezbytně táhlé indie vokály. Další bod. Svěží kytara a svižné bicí. To už začíná vypadat nadějně. Přímočarý název alba a slovo sex v druhém singlu. Velká šance na úspěch. Všimla si jich BBC i MTV. Bingo!

Do téhle směsi přidejme chytlavé a snadno zapamatovatelné melodie a je to. Je o nich dostatečně slyšet. Na debutové album opravdu slušný výkon. Člověka ale může napadnout, zdali tenhle recept na úspěšnou indie rockovou britskou kapelu není až podezřele jednoduchý. A pokud ano, jestli si za to my posluchači a vyznavači tohoto stylu nemůžeme sami.

Mainstream, vole!

Alternativní chce v dnešní době být kdekdo. Slovo mainstream je pomalu už nadávka a všichni žijeme nevázaně a nezávisle jen proto, abychom pak mohli mít ty správné bohémské deprese z toho, že nám nevycházejí vztahy a nevíme, co chceme. K tomu rozevláté košile, zdánlivá absence hřebenu, cigarety v puse a ray-banky na nose. Takhle vypadá přinejmenším půlka Británie a zbytek mladé generace je pěkně následuje. A k tomu kytara do ruky každému!

Indie je alternativní a alternativní je fajn. Má to být originální a nezávislé. Problém nastává ve chvíli, kdy i v tomto, řekněme alespoň trochu vyhraněnému stylu, dojde k onomu mainstreamování. Nevím, jak jsou na tom ostatní, ale já už dávno nemám ze svých conversek a ray-banek takovou radost jako dřív.

Retro, kterého je už trochu moc

A stejný problém zdá se býti i s The Vaccines. Jsou fajn, ale nejsou nic nového pod sluncem, žádný zázrak nebo novinka. Je to indie jak má být a k tomu chytlavé melodie (občas až protivně chytlavé, takové ty, které si člověk v duchu celý den zpívá, až je z toho nervózní). Mají tu správnou energii, dobrý zvuk a vypadají správně retro. Jsou prostě a jednoduše vzorně uplácáni podle zaručeného receptu.

The Vaccines, Zdroj: archiv

Rozhodně neurazí, někoho určitě potěší, ale jednoduše nic nového nepřinášejí. Nehledě k tomu, že jako britská kapela zatím postrádají onu jedinečnou složku, která v člověku dokáže vyvolat nutnost jít na jejich koncert a vyskákat a vyřvat se do sytosti a zároveň dostatečný klid a atmosféru na to, aby mohl civět z okna a nechat pracovat své myšlenkové pochody. Ale je pravda, že na začínající kapelu je to dost vysoký požadavek.

S jistotou lze ale říci, že tato kapela a toto debutové album dosáhnou minimálně toho, že se každý posluchač zamyslí nad tím, jestli je sex po rozchodu dobrý nápad. Což je fajn začátek, ale ještě nic neznamená.

The Vaccines – What Did You Expect From The Vaccines?

Vydáno: 2011, Columbia Records

Skladby: Wreckin´ Bar (Ra Ra Ra), If You Wanna, A Lack of Understanding, Blow It Up, Wetsuit, Norgaard, Post Break-Up Sex, Under Your Thumb, All in White, Wolf Pack, Family Friend

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jsou The Vaccines alternativní indie rebelové, nebo jen další retro kapelou z mnoha?