Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jsou lepší brýle nebo čočky?

Redakce

Redakce

3. 2. 2011

Máte problémy se zrakem a nevíte, zda si pořídit brýle nebo čočky? Nebo už brýle nosíte a zvažujete nošení čoček? Prozradíme vám zápory a klady obou těchto dioptrických pomůcek.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Brýle i čočky mají svá pro a proti. Co vám neumožní brýle, to vám dají čočky a obráceně. Záleží jen na vás, co vám vyhovuje, pro oči je však nejlepší, když oboje střídáte.

Čočky by se měly nosit jen 12 hodin a poté vyměnit za brýle. Dále je nutná správná hygiena a ruční čištění čoček, kdy si každou čočku před nasazením promnete prstem na dlani za pomoci roztoku. Čočky vám zaručí absolutní pohodlí, a pokud dodržujete hygienu, kdy z čoček odstraníte všechny nečistoty, pak v oku necítíte vůbec nic.

Problém ovšem může nastat, když se vám pod čočky dostane nečistota nebo vlas. Čočkou je pak dobré pohnout, aby se nepořádek dostal ven. Pozor si taky dávejte na to, abyste si čočky nenasadili obráceně. Je to velmi nepříjemné a pak kvůli bolesti dlouho trvá, než si je vyndáte a opět nasadíte správně.

Díky čočkám můžete sportovat, tančit, dělat jakoukoli činnost, při které nebudete muset mít strach, že vám upadnou jako brýle či se jinak poškodí. Především ale také můžete vypadat úplně jinak než v brýlích. Váš obličej je najednou jako by nahý a poskytuje vám jiný pohled na svět kolem vás.

Na druhou stranu brýle mohou sloužit jako módní doplněk. Můžete si koupit různé barevné obroučky, brýle bez obrouček, obroučky jen na vrchní straně brýlí, jak jen chcete. Dnešní možnosti jsou neomezené. Ovšem nic není zadarmo, a tak pokud máte omezené finanční možnosti, pak by bylo dobré pořídit si jedny brýle v neutrální barvě například v bílé nebo černé či v barvě, která nebude příliš výrazná a která se vám bude hodit k jakémukoli oblečení.

Záporem brýlí je to, že se rychle zašpiní a často se z nich musí speciálním hadříkem smývat například prach nebo otisky prstů a podobně. Dále nejsou příliš praktické právě při výše uvedeném sportu či jiných pohybových aktivitách.

Nejlepší je brýle i čočky střídat podle nálady a podle druhu aktivit. Čočky si můžete vzít na diskotéku a brýle zase například na přijímací pohovor, protože vám často dodají intelektuálnější vzhled!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jsou lepší brýle nebo čočky?