Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jsou éčka v potravinách skutečně našimi nepřáteli?

Irena Siudová

Irena Siudová

18. 4. 2010

Chemická barviva v potravináchPro někoho jen čísla na zadní straně obalu, pro jiné veřejní nepřátelé, kterým se snaží za každou cenu vyhnout. O čem je řeč? O emulgátorech, barvivech, sladidlech, konzervantech a dalších přídatných látkách. To jsou názvy, které se skrývají pod písmenkem E. Podívejme se na ně spolu.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Éčka jsou součástí potravinářského průmyslu už nějakou dobu, ale teprve v posledních letech se o ně začínají konzumenti skutečně zajímat. Touha zjistit, co se za nimi skrývá, přišla spolu se zvětšeným zájmem o zdravý životní styl. Vylučují se tedy tyto dva faktory? Zdraví a přídatné látky? Je důležité říci hned na začátku, že bychom je neměli házet do jednoho pytle. Jestliže má někdo zafixované, že jsou všechna éčka špatná, pak je to omyl. Velké množství z nich jsou totiž naprosto bezpečné přísady. Například karamel, skrývající se pod E 150, chlorofyl pod E 140 a včelí vosk pod E 901. Některé jsou dokonce zdraví prospěšné – třeba vitamíny. Proč tedy kolem nich dělá tolik lidí humbuk? Některé totiž našemu tělu skutečně škodí. Jak ale rozlišit, které to jsou?

Éčka se rozdělují do mnoha skupin. Na antioxidanty, balící plyny, barviva (E100-E182), emulgátory, konzervanty (E200-E297), kypřící látky, kyseliny a regulátory kyselosti, látky zlepšující mouku, látky zvýrazňující chuť a vůni, leštící látky, modifikované škroby a zahušťovadla, náhradní sladidla, nosiče a rozpouštědla, odpěňovače, pěnotvorné látky, plnidla, propelanty, protispékavé látky, sekvestranty, sířičitany (E200 – E228), stabilizátory, tavící soli, zvlhčující látky a želírující látky. Některé skupiny se rozdělují na další a některé látky jsou zároveň v několika skupinách. Aby se v tom čert vyznal. Kterým éčkům se ale máme skutečně vyhnout a jak škodlivá opravdu jsou?

Éčka a zdravotní komplikace

Podle některých tvrzení mohou éčka vyvolat u konzumentů vážné zdravotní problémy. Nutno však říci, že průkazné důkazy o škodlivosti neexistují. Testy se prováději jen na zvířatech. U většiny látek se uvádí pouze teoretická možnost vyvolání nepříznivých reakcí. Řeč je o migrénách, alergiích, nevolnostech, zvracení, kožních reakcích. Při testování na zvířatech bylo také prokázáno riziko vzniku rakoviny. Jestli však působí úplně stejně na člověka, se neví. Ale že zdraví a stravování jdou spolu ruku v ruce, to je prokázáno už dávno.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Hyperaktivita u dětí

Mezi takzvaná éčka patři pochopitelně umělá sladidla. Že neprospívají dětskému organismu je známa věc. A právě ty najdeme třeba ve žvýkačkách a limonádách. Paradoxně hlavně v těch údajně určených pro děti. Kdo by nechtěl, aby jeho děti byly zdravé a netrpěly alergiemi a jinými civilizačními chorobami? A jestliže působí na dospělého člověka jídlo, které pozře, jak je to s dětským tělíčkem? Kolik dětí dnes potkáme v ordinacích u alergologa? A to není jediný problém. Větší množství těchto sladkostí může dokonce ovlivnit u dětí i hyperaktivitu. Nechceme samozřejmě radit rodičům, co kupovat a co ne, na to musí příjít každý sám. Jako doporučení však berte větu: Všeho s mírou!

Informovanost

Díky internetu dnes máme větší možnosti získat informace, které hledáme. O přídatných látkách je tam toho opravdu hodně, včetně podrobných informacích o jednotlivých éčkách. Takže teď už záleží jen na snaze a zájmu si informace vyhledat a zjistit, kterým výrobcům na svých zákaznících opravdu záleží a kteří za účelem prodeje co nejvíce zkrášlí svůj výrobek. Pozor si však dejte nejen na písmenko E. Nejspíše právě díky éčkovému boomu začali výrobci psát na zadní strany obalu skutečné názvy jednotlivých přídatných látek. V případě, že zákazník neuvidí na etiketě písmenko E, může se mylně domnívat, že výrobek žádná éčka neobsahuje. Není proto na škodu zjistit, které z nich našemu zdraví neprospívají:

E240 – Formaldehyd

E143 – Fast green FCF

E121 – Citronová červeň 2

E952 – Cyklamáty

E951 – Asapartam

E123 – Amarant

E107 – Žluť 2G

E954 – Sacharin

E940 – Dichlordifluormetan

E924a – Bromičnan draselný

E921 – E-cystin

E621 – L-glutaman sodný

E321 – Butylhydroxytoluen

E319 – Terciální butylhydrochinon

E320 – Butylhydroxyanisol

E312 – Dodecylgallát

E249 – Dusitan draselný

E250 – Dusitan sodný

E210 – Kyselina Benzoová

E155 – Hněď HT

E131 – Patentní modř V

E132 – Idigotin

E133 – Brilantní modř FCF

E128 – Červeň 2G

E110 – Žluť SY

Například poslední jmenovaná látka, u nás běžně přidávaná do pudingů a dokonce jiných sladkostí, je v jiných zemích, jako je Finsko a Norsko, zakázaná. Nežádoucí účinky typu astmatu, vyrážek nebo průjmů pravděpodobně nemůže odradit výrobce od jejího používání. V tomhle směru nám nezbývá nic jiného, než si sami vyhledat, které výrobky látky obsahují a vyhýbat se jim, nebo důvěřovat kontrolorům a vložit své zdraví do jejich rukou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jsou éčka v potravinách skutečně našimi nepřáteli?