Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Josip Plečnik zve do Olomouce. Jeho slavné kostely poznáte na fotografiích

Redakce

Redakce

28. 6. 2012

OBR: Josip Plečnik - kostel Nejsvětějšího srdce Páně, PrahaPrávě dnes začíná v olomouckém Arcidiecézním muzeu výstava s všeříkajícím názvem Josip Plečnik – Kostely. Fotografie sakrálních staveb tohoto architekta můžete shlédnout až do 30. září letošního roku.

OBR: Josip Plečnik - kostel sv. Michala, Lublaň

Nejvíce kostelů postavil Plečnik v rodném Slovinsku. Zdroj: olmuart.cz

Josip Plečnik se narodil v roce 1872 ve Slovinsku, ale studovat přijel Akademii výtvarných umění do Vídně. Zanedlouho se stal významným architektem první poloviny 20. století, kdy se formovala moderna. Významně se věnoval právě sakrální architektuře, kterou dokumentuje i olomoucká výstava.

Český dvorní architekt

Tvořil nejen ve Slovinsku a ve Vídni, ale část svého života (1910-1921) strávil i v českých zemích, kde mimo jiné vyučoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Stal se také hradním architektem prezidenta T.G.Masaryka – známá je zejména jeho úprava zahrad pod Pražským hradem a parku u zámku v Lánech, ale i přestavba samotných paláců Hradu. Společně s Adolfem Loosem a Janem Kotěrou je považován za průkopníky moderny v architektuře.

OBR: Josip Plečnik - kostel sv. Ducha, Vídeň

Interiéry kostelů byly také součástí Plečnikovy koncepce.

Josip Plečnik se ve Vídni učil u známého představitele secese Otto Wagnera. Tento vliv secesní dekorativnosti v Plečnikových stavbách skutečně najdeme. Postupem času ale začal používat jednodušší tvarosloví a posunul se více k funkčnosti moderny. Z předchozího secesního slohu si ale zachoval schopnost navrhovat stavby včetně interiéru a celá stavba se tak stává jedním velkým uměleckým dílem.

Obdivovanou Plečnikovou schopností se stalo zejména umění sladit architektonické prvky s okolní krajinou. To lze sledovat zejména v areálu jižních zahrad Pražského hradu. Známé je také jeho Býčí schodiště vedoucí ze třetího nádvoří Hradu právě do jižních zahrad. Z jeho českých staveb je ale asi nejznámější kostel Nejsvětějšího srdce Páně v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad.

OBR: Josip Plečnik - kostel Nejsvětějšího srdce Páně, Praha

Pro Čechy je nejznámější pražský kostel na Vinohradech.

Výstava v olomouckém Arcidiecézním muzeu je sestavena z fotografií uměleckého historika a Plečnikova největšího znalce Damjana Prelovšeka. Kromě fotografií budou v křížové chodbě muzea k vidění i dva modely pražského chrámu Nejsvětějšího srdce Páně a liturgické předměty, které Josip Plečnik navrhl právě pro tento kostel.

Tématem výstavy je tedy architektura sakrálních staveb – kostelů, které se nacházejí zejména na území Čech, Rakouska, Slovinska či Srbska. Není jistě náhodou, že je v Olomouci tato výstava pořádána zrovna v roce, kdy slavíme 140. výročí narození tohoto významného umělce.

Josip Plečnik – Kostely

Arcidiecézní muzeum Olomouc – ambit

28. 6. – 30. 9. 2012

Kurátorka: Anežka Šimková

Otevírací doba: út – ne 10:00 – 18:00

Vstupné: 50 Kč/25 Kč (každou středu a neděli vstup volný)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Josip Plečnik zve do Olomouce. Jeho slavné kostely poznáte na fotografiích