Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Josh Groban: Úspěšný v Americe. Úspěšný u nás?

Redakce

Redakce

11. 11. 2010

FOTO: Josh GrobanUmělec nominovaný na Grammy nebo American Music Award rozšiřuje své pole působnosti, a tak se z rodného Los Angeles přesouvá do celosvětových rádií včetně těch českých a 22. listopadu vydává album Illuminations.

FOTO: Josh Groban

O tomto muzikantovi nepochybně ještě uslyšíme, Zdroj: vydavatel alba

Tento devětadvacetiletý umělec rozhodně není v rodné Americe neznámý. Na kontě má několik platinových alb a v roce 2007 se stal nejlépe prodávaným umělcem roku díky albu Awake. Celosvětově Josh Groban prodal více než 25 miliónů alb, a proto si zaslouží, abychom se o něm dozvěděli víc.

Američan, známý svým úžasným barytonem, má na kontě již čtyři alba, která vždy sklidila úspěch. Jeho debutové eponymní CD bylo oceněno pětinásobnou platinou a stejný úspěch mělo i druhé Closer. Díky jeho předposlednímu albu Awake a vánočnímu Noël se stal Groban nejlépe prodávaným umělcem roku. My ho můžeme znát především díky singlu You Raise Me Up.

Ale abychom nepředbíhali. Takovému úspěchu muselo něco předcházet. V roce 1998 se stalo něco, co Joshovi přebrátilo život naruby.  Tehdy sedmnáctiletému začínajícímu zpěvákovi se naskytla obrovská šance vystupovat na předávání cen Grammy. Okouzlil totiž producenta Davida Fostera, kterému zkřížil plány operní pěvec Andrea Bocelli, když se omluvil, že na ceremoniálu vystupovat nemůže.

Zastupoval ho tedy právě Josh Groban, který na pódiu vystoupil se Céline Dion a tím odstartoval svou hvězdnou kariéru. Nyní, o pár let starší, vydává novinku Illuminations.

Intimní album Illuminations

Toto album vznikalo ve spolupráci s veleúspěšným producentem Rickem Rubinem, který má na svědomí desky takových umělců, jako jsou Linkin Park, Red Hot Chilli Peppers, Johnny Cash anebo Metallica. Ústřední písní je skladba Hidden Away, kterou složil Groban společně s Danem Wilsonem ze skupiny Semisonic.

Podle Joshových slov je album velmi intimní. „Jsou to mé  vlastní příběhy,“ řekl. „U každé skladby platí, že se v ní někdo pozná. Na každou píseň mi určitě někdo pošle SMSku! Je to hodně osobní deska.“

Album obsahuje nejen anglicky zpívané písně, ale můžeme se dočkat i portugalského náboje při Voce Existe Em Mim (You Exist In Me) anebo italsky zpívané The Bells of New York City, kde zpěvák vykresluje portrét New Yorku.

Neúnavný Josh

Na Illuminations pracoval Josh spolu s Rubinem tři roky nejen proto, že pilovali desku k dokonalosti, ale také proto, že byl v průběhu těch tří let velmi vytížený. Účinkoval například v muzikálu Chess v Londýně, objevil se na 60th Annual Primetime Emmy Awards anebo ve We Are One: The Obama Inaugural Celebration.

Josh Groban je totiž umělec, který na sobě velmi pracuje – a my o něm zcela jistě ještě uslyšíme.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Josh Groban: Úspěšný v Americe. Úspěšný u nás?