Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Josef Zíma na divadelních prknech! Zjevení na scéně Ypsilonky

Redakce

Redakce

8. 4. 2011

Na prkna pražské Ypsilonky se vrací veselohra Z jejího života. Představení zrežíroval Jan Schmid, v hlavní roli exceluje Jana Synková. Hra má slibný podtitul: KABARET PRůVAN čili Buduj vlast, posílíš mír, Arnolde!

FOTO: Z jejího života

V jejím životě bylo spoustu změn Zdroj: ypsilonka.cz

Představení Divadla Ypsilon bývají veselá, hravá a originální. Většinou jsou hudebně doprovázena a na jevišti se nejen zpívá, ale i tančí. Ani obnovená premiéra inscenace Z jejího života není výjimkou. Všemu tomu zábavnému hemžení dává směr Jana Synková.

Celý příběh vypráví postarší herečka, jejíž sláva už je pravděpodobně za zenitem a které by mohla z bídného života vysloužilého umělce pomoci jenom životní herecká nabídka. Jenže ta nepřichází, a tak herečka pije. Možná je to alkoholické delirium, které způsobí, že se objeví hereččino o mnoho mladší já (Renata Rychlá).

Cože, já jsem přece za mlada nebyla tak blbá!

Máme tu tedy rozdvojenou osobnost, což nabízí samé zábavné situace, jelikož mladé já je právě v padesátých letech a je mu okolo sedmnácti, zatímco staré já žije v dnešní době.  Dochází tak k zajímavým rozhovorům, kdy se stará herečka diví, co dělala za mlada a mladá se zas děsí, jak dopadne.

Při těchto dialozích se dozvídáme, jak herečka žila za tuhého socialismu, jaké měla tenkrát problémy (sehnat šusťákovou bundu) a jaké názory (samozřejmě byla vždycky proti režimu, ale hlavně se moc neodlišovat). Do jejího vyprávění vstupují další postavy, jako například Jakub Slach, který má více rolí, především bývalých milenců, Barbora Skočdopolová, která zde ztvárňuje jak tehdejší kamarádku, tak má i symbolickou roli, a to ďáblíka, kterého měla jistě herečka celý život v těle.

FOTO: Z jejího života

Jozef Zíma a Jana Synková

Největším překvapením je ale pro diváka Josef Zíma, který tu hraje sám sebe a vytváří jakousi zhmotnělou vzpomínku. V průběhu představení vypráví historky ze své kariéry, ale především krásně zpívá. Je neobyčejně milou postavou inscenace, a jak píší autoři představení, působí jako zjevení.

Role ušitá na míru

Největším šoumenem je ale samozřejmě Jana Synková, která diváka celou dobu provází příběhem, je příjemně přirozená, vtipná a elegantní. Myslím, že dostala roli ušitou na míru a patřičně si ji užívá.

Představení, které má blíže kabaretu, vás jistě pobaví a nezklame. Pro mladší generaci je to příležitost, jak vidět minulost očima umělců, pro starší, kteří dobu nedostatkových šusťáků pamatují, to bude určitě pestrá vzpomínka.

Z jejího života

Divadlo Ypsilon

Autoři: Jiří Just, Jan Schmid

Režie: Jan Schmid

Hrají: Jana Synková, Renata Rychlá, Barbora Skočdopolová, Jakub Slach, Dominik Renč, Josef  Zíma, Jiřina Vacková

Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Josef Zíma na divadelních prknech! Zjevení na scéně Ypsilonky