Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Josef Sudek se vrací do svého Ateliéru!

Eva Csémyová

Eva Csémyová

25. 6. 2011

O výstavy nebudete ochuzeni ani v průběhu letošního léta. V Ateliéru Josefa Sudka ve čtvrtek 30. června začíná výstava jeho fotografií.

OBR: Josef Sudek

Josef Sudek se často věnoval fotografování zátiší. Zdroj: fotopraha.cz

Během letních měsíců představí své sbírky české a slovenské fotografie skupina PPF, a to hned na dvou výstavách. V prostoru Galerie Václava Špály se chystá výstava Obrazy z dějin fotografie české. Druhá samostatná expozice v Ateliéru Josefa Sudka je věnována tvorbě Josefa Sudka, jehož dílo je ve sbírce PPF zastoupeno více než 200 fotografiemi.

Trnitá cesta k mistrovství

Josef Sudek se dostal k povolání fotografa z nutnosti. Během války přišel o pravou ruku a fotografování se pro něj stalo jedinou možností obživy. Svou kariéru tedy začínal jako fotograf amatér, nové povolání si však brzy zamiloval a zdokonalil se v něm. Na počátku tvorby se věnoval reklamním zakázkám, fotografování architektury a reprodukcím výtvarného umění. Zakázkovou fotografii ale postupně opustil.

OBR: Josef Sudek - Okno mého ateliéru

Takto zachytil umělec spisy na okně svého ateliéru

Od 40. let převažuje v jeho díle volná tvorba, která je zaměřená proti dobovým proudům. V tomto období bylo pro Sudka typické vyznačení detailů na fotografiích výraznými kontrasty světla a stínu. Vytvořil také několik cyklů fotografií s různou tématikou.

Dalším tématem, na které se Sudek zaměřil, jsou zátiší. Aranžoval je z předmětů běžného života a po vyfocení je převáděl do negativů. Během svých procházek pražskými zahradami a parky zaznamenával obrazy s nečekaným, často snově působícím efektem. Toto období je možné považovat za vrchol jeho tvorby.

OBR: Josef Sudek - Koruny stromů

V přírodě Sudka fascinovaly kořeny a větve stromů

Kurátorem výstavy představující průřez Sudkovým dílem je Josef Moucha, který vybral fotografie ze známých Sudkových cyklů – Okno mého ateliéru, Vzpomínky a Zátiší. Tato díla je možné si prohlédnout v replice autorova pracovního prostoru v Ateliéru Josefa Sudka na pražském Újezdě. Se životem a dílem tohoto umělce je tento prostor spojený od roku 1927. Zároveň jde o poslední dodnes zachovaný zahradní fotografický ateliér z 19. století. Nenechte si tedy ujít jedinečnou příležitost vidět díla Josefa Sudka přímo tam, kde vznikala!

Kde: Ateliér Josefa Sudka

Kdy: 29. června – 28. srpna

Otevřeno denně kromě pondělí 12 – 18 hod.

www.sudek-atelier.cz

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Josef Sudek se vrací do svého Ateliéru!