Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Jonah Hex, komiksový pistolník, který nosí kolty proklatě nízko

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

26. 1. 2011

Život se s ním nemazlil. Jeho otec byl alkoholik, který ho prodal indiánskému kmeni Apačů. Ti ho sice nakonec přijali mezi sebe a chlapec si vysloužil náčelníkovu úctu, později ho ale zavrhli a zjizvili mu obličej tak, že jeho tvář nikdo nezapomene. Komiksový pistolník, který zabijí pro peníze přichází. Jmenuje se Jonah Hex.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Vydavatelství Comics Centrum se rok 2010 opravdu vyvedl. Vydali Sin City a Hellboye i takovou lahůdku jako Smečka z Bagdádu. Úspěšně rozjeli akční komiks Parchanti a na konci roku konečně vydali i Jonaha Hexe, lahůdku pro všechny milovníky starého dobrého westernu.

Tomuhle komiksu totiž nechybí nic, co dělá western westernem. Napínavé přestřelky, krásné nebezpečné ženy, slizcí záporáci a hlavně sympatický hlavní hrdina. Dlouho zde nebyl hrdina, který by budil sympatie již od první stránky a nad kterým by čtenářky, i přes jeho zřetelně viditelný handicap, provzdychali několik nocí. Jonah Hex je prostě sympaťák od kosti.

Jonah Hex – fešák k pohledání

Až s podivem, že pistolník, který udělá všechno pro peníze, si dokáže získat tolik příznivců. Jonah Hex totiž představuje ten typ hrdiny, který každý miluje. Antihrdina živící se rozséváním smrti, který se ale v kritickém okamžiku dokáže zachovat čestně a má žaludek zabít malého chlapce, aby ho zbavil utrpení.

Ale ani hlavní hrdina nedokáže utáhnout celý komiks. Důležitou složku představuje příběh, kterého se na jedničku zhostili Justin Grey a Jimmy Palmiotti. Každé Jonahovo dobrodružství je tak čtivě napsané a není divu, že zaujalo i filmovou produkci. Příběhy plné napětí a emocí vtáhnou do děje a čtenář komiks neodloží, dokud ho nepřečte do poslední stránky.

Samotná role Jonaha Hexe v zápletkách stojí za zmínku. Budˇse ocitá přímo uprostřed děje a připojuje se k postavám náhodně nebo se nechává najmout na špinavou práci, aby vzápětí zjistil, že pracuje pro špatnou stranu.

Kresba inspirovaná westernovými filmy

Mezi další pozitiva komiksu patří kresba. Tu obstarali dva kreslíři Luke Ross a Tony Dezuniga. Na první pohled lze lehce poznat, kde se tvůrci inspirovali. Jejich kresba totiž věrně napodobuje westernové filmy. Obličeje postav vykreslili do sebemenších detailů až vypadají skoro jako fotografie. Zajímavé je i použití barev. V komiksu převládá červená, oranžová a žlutá a obrazy tak působí velmi teplým dojmem. Barvy zdvojnásobují pocit, že se čtenář ocitá na Divokém západě.

Jonahu Hexovi není co vytknout. Skvělý příběh, úžasná kresba, sympatický hlavní hrdina – co víc si přát. Justin Grey a Jimmy Palmiotti dokázali stvořit hrdinu z masa a kostí, kterému závidí všichni. Rozšklebený obličej a zjizvená tvář přijdou určitě do módy.

Název originálu: Jonah Hex: Face Full of Violence
Český název: Jonah Hex: Tvář plná násilí
Scénář: Justin Gray, Jimmy Palmiotti
Kresba: Luke Ross, Tony Dezuniga
Překlad: Jan Kantůrek
Vydal: Comics Centrum, Praha 2010
Počet stran: 144
Doporučená cena: 199

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jonah Hex, komiksový pistolník, který nosí kolty proklatě nízko