Menu
TOPZINE.cz
Sport

Jojo a yoyo, dvě odlišné hračky

Redakce

Redakce

26. 5. 2009

jojo-600x338Stejně jako většina lidí si jojo pamatuji ze svých dětských let. Dva malé plastové disky, výrazně barevné, a otrhaný provázek omotaný kolem.V dnešní době už je taková podoba joja téměř zapomenutá.

Na počátku minulého století s jojem přišli Američané. Dva spojené disky a provázek. Jedno menší očko, a pak už stačí pustit jojo z ruky. To začne rotovat a pokud hráč v přesné chvíli zvedne a poté spustí ruku dolů, bude se vše dokola opakovat. Tzv. vytrvalostní jojování, to byl princip soutěžení zpočátku. S příchodem yoya dochází k rychlému vývoji. Provázek není jako u joja upevněn k ose, takže po vypuštění rotuje na konci provázku, tzv. stringu. To umožňuje spoustu neuvěřitelných triků.

Jojování už není jen nedbalá zábava na sklonku dne. Od počátku 20. století, kdy se o jojo začali zajímat Američané, nabyla tahle forma zábavy nebývalého rozmachu. Mistrovství České republiky, a zejména Mistrovství světa je toho důkazem. V současnosti se nejedná o pouhé vytrvalostní poměřování sil. Dnes můžeme vidět téměř neskutečné kousky borců, kteří si s jojem dokáží pohrát.

Princip joja je naprosto jednoduchý. Jojo jsou dva disky, uprostřed spojené osou, na které je namotán provázek. Na konci provázku je očko, do kterého hráč strčí svůj prst. Pak už stačí pustit jojo z ruky. Provázek se začne odvíjet a jojo rotuje kolem osy. Pokud hráč v přesném okamžiku pohne rukou nahoru a následně dolů, pohyb joja se bude stále opakovat. To, jak rychle se bude hračka odvíjet a navíjet lze individuálně ovlivňovat.

I yoyo si prošlo za několik let svým vývojem. V současné době se na soutěžích objevuje nepřeberné množství triků, kterými soutěžící ohromují porotu a diváky.

Dříve se soutěže zaměřovaly hlavně na vytrvalostní dovednosti s jojem. S vynálezem yoya se pozornost hráčů začala ubírat ke složitým trikům. Hodnotí se provedení triků, které jsou předepsané, nebo také volná sestava, tzv. freestyle. Soutěžící tak může předvést různé sestavy nacvičených triků v časovém limitu.

Existují základní kategorie, mezi ty základní patří:

1A: Soutěžící používá yoyo k předvádění stringových triků
2A: Soutěžící používá dvě yoya najednou k loopovacím trikům
3A: Dvě yoya ke stringovým trikům
4A: Yoyo není připevněno ke stringu (tzv. off-string, připomíná diabolo)
5A: Na druhém konci stringu je závaží, tzn. string není připevněn k prstu (tzv. freehand)

Toto rozdělení najdete také na stránkách www.cya.cz.

Mistrovství České republice je pořádáno každoročně od roku 2004, a Mistrovství světa – World Yoyo Contest se koná každý rok v srpnu na Floridě, konkrétně v Orlandu. Třeba se z nás v budoucnu stane jedna z nejlepších „jojovacích“ zemí.

Pokud nechcete omezovat svou zábavu na sledování televizních seriálů, zkuste jojo nebo yoyo. Vašek Kroutil, který už má na svém kontě nejeden titul Mistra republiky v kategorii 1A pokročilí, v budoucnu čtenáře Topzine.cz blíže seznámí s yoyem a ukáže nám pár triků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jojo a yoyo, dvě odlišné hračky