Menu
TOPZINE.cz
Hudba

John Lennon: nesmrtelný rebel a snílek

Ve druhé polovině 60. let se hudba i image Beatles začala postupně přetvářet. Klasický rock’n’roll byl na ústupu a kapela směřovala do vod experimentálního a psychedelického rocku. Značnou proměnou prošel i Lennon, jenž se na podzim 1966 seznámil s japonskou umělkyní Yoko Ono, do níž se zamiloval a kvůli níž se rozvedl, aby ji v roce 1969 mohl pojmout za svou zákonitou manželku.

FOTO: John Lennon a Yoko Ono

Lennon, Yoko Ono a jejich Bed-In, Zdroj: archiv

John Lennon se později začal s Yoko Ono čím dál více vyjadřovat ke společenskému a politickému dění: pořádali různé mírové sedánky a debaty a protestovali proti válce ve Vietnamu. Nejznámějším protestem se stalo jejich Bed-In, kdy manželé Lennonovi strávili sedm dní v posteli po hotelích ve Vídni, Paříži a Amsterdamu. Celý manifest měl vyvrcholit v New Yorku, ale kvůli Lennonovu americkému drogovému škraloupu ho raději přemístili do kanadského Montrealu.

První část profilu Johna Lennona, vyprávějící o jeho životních i hudebních začátcích, čtěte zde.

Jejich dalším známým protestem byl Bagism, jenž byl zaměřen proti předsudkům a stereotypům ve společnosti a při němž si Lennon s Yoko Ono vlezli do pytle a koukali jim jenom hlavy – což mělo charakterizovat, jak ve skutečnosti zaujatí jedinci působí směšně a omezeně.

Po hudební stránce začal Lennon zakládat různé sólové projekty, jež byly silně ovlivněné jeho mírovými postoji. Nejznámějším se stalo společné album s Yoko Ono Unfinished Music No. 1: Two Virgins, na jehož obalu byli manželé Lennonovi zcela nazí, a deska se tak musela prodávat v papírovém sáčku. Vedle toho založili i společnou kapelu Plastic Ono Band a s dalšími podobně smýšlejícími osobnostmi natočili mírový song Give Peace a Chance.

Nutno dodat, že ne všechny Lennonovy mírové aktivity se vždy setkaly s úplným pochopením: některým konzervativnějším jedincům vadil jeho kladný vztah k drogám, zvlášť když se navíc ukazoval ve společnosti s dalšími proslulými feťáky (například na skladbě Give Peace a Chance se podílel i americký psycholog Timothy Leary, jenž v 60. letech svými výroky značně zpopularizoval LSD), jiní hudební fanoušci zase měli pocit, že nová manželka Johnovi úplně vymyla mozek.

Konec jedné éry

Při všech mírových i hudebních aktivitách trávil Lennon s Yoko Ono drtivou většinu času a vzal ji s sebou v roce 1969 i do studia na nahrávání nového alba Beatles. To se však ostatním členům příliš nezamlouvalo a především Paula McCartnyho Lennon evidentně namíchl a jejich vzájemné přátelství získalo vážné trhliny (menší rozmíšky mezi sebou navíc měli jednotliví členové v kapele již od roku 1966). Album Abbey Road je některými kritiky považované za nejlepší desku kapely, ale jednalo se už pouze o její labutí píseň.

Po vydání Abbey Road kapela již nevyvíjela žádnou činnost. V dubnu 1970 opustil neaktivní skupinu McCartney a oficiální konec Beatles byl na světě. V květnu téhož roku už jen posmrtně vyšlo album Let It Be (jež bylo nahráno ještě před Abbey Road) a historie jedné z nejvýznamnějších kapel všech dob definitivně skončila.

Lennonův život po Beatles

Mírové aktivity a Plastic Ono Band Lennonovi zabíraly spoustu času, takže mu ani příliš nevadilo, když se Beatles rozpadli. V roce 1971 vydal svou druhou sólovou desku Imagine, která vévodila prodejním žebříčkům po celém světě, a i singlům z téhož alba se v rádiích dařilo více než dobře. Lennon dokázal, že i sólově je schopen skládat kvalitní hudbu a fanoušci i kritici byli nadšeni: dnes se bez alba Imagine neobejde žádný žebříček nejlepších alb všech dob a podobně zaměřené ankety.

Veleúspěšný rok pak Lennon korunoval 1. prosince, když vydal dnes již legendární vánoční singl Happy Xmas (War is Over), jenž se stal jednou z nejslavnějších a nejoblíbenějších vánočních písní a rovněž jedním z jeho největších hitů vůbec.

V první polovině 70. let vydával Lennon každý rok jedno album, z nichž sice ani jedno zmiňované Imagine kvalitou již nepřekonalo, ale i tak všechny dosáhly vysokého standardu. Poté však Lennon hudební dráhu přerušil: jemu a Yoko Ono se narodil syn Sean a John se rozhodl na nějaký čas věnovat jen dítěti. V té době se také začal stranit společnosti i lidem vůbec a prakticky se vědělo jen to, že nějaký čas pobývá se synem v Japonsku.

Tragický konec života

V srpnu 1980 se Lennon přestal před veřejností skrývat a vrátil se do společenského života. Evidentně spokojený a odpočatý umělec začal dávat novinářům rozhovory, opět se zdravil na ulici s fanoušky a dával jim autogramy. Rovněž se zpátky vrhl na hudbu a nahrál nové album Double Fantasy, jež spatřilo světlo světa 17. listopadu stejného roku. Ke druhému singlu alba, Woman, vznikl videoklip, v němž se Lennon a Yoko Ono objevili nazí, čímž symbolizovali, že se po letech v ústraní definitivně vrací do společnosti. V té době už ale Lennonovi zbývaly jen poslední dny života.

Při návratu domů 8. prosince 1980 byl Lennon postřelen před svým domem The Dakota v New Yorku psychotickým fanouškem Markem Chapmanem. Těžce zraněný Lennon byl okamžitě převezen do nemocnice, tam však doktorům nezbývalo už nic jiného než konstatovat smrt. John Lennon – jedna z největších hudebních legend – zemřel ve svých čtyřiceti letech.

Odkaz

Okamžitě po své smrti se John Lennon stal symbolem: několik hodin po zveřejnění zprávy o jeho úmrtí se po něm začaly přejmenovávat ulice a parky (v jeho rodném Liverpoolu i letiště). Dokonce i v tehdejším Sovětském svazu, kde bylo poslouchání Lennonovy hudby považováno za protistátní činnost, se v některých větších městech přejmenovávaly Leninovy prospekty na Lennonovy (samozřejmě jen symbolicky).

Pozadu ale nezůstali ani lidé v Praze: proslulou Zeď nářků na pražské Kampě přejmenovali na Lennonovu zeď a vodní pumpa u ní posloužila jako symbolický hrob, kam příchozí, většinou z řad studentů, pokládali svíčky, což se často neobešlo bez asistence příslušníků Veřejné bezpečnosti.

FOTO: Lennonova zeď

Lennonova zeď v Praze, Zdroj: archiv

Dnes je Lennon považován za člověka, jenž svou hudbou a postoji silně ovlivnil hudební, politické a společenské dění v 60., 70. a 80. letech minulého století. Když rádio BBC v roce 2002 pořádalo anketu o sto největších Britů, obsadil Lennon osmé místo. John Lennon se stal důležitou osobností v dějinách lidstva, a tak není divu, že si ho každý rok 8. prosince připomínají milióny lidí po celém světě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

John Lennon: nesmrtelný rebel a snílek