Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jóga je klíčem západního člověka k pružnosti a obnově energie

Redakce

Redakce

10. 8. 2011

Na moderního člověka západní civilizace jsou v dnešním světě kladeny velké nároky skrz psychickou stránku a organismus je zatížen mnoha neblahými faktory. Především fyzická stránka moderního člověka velmi zaostává. Sedavá zaměstnání nás činí ztuhlými a unavenými

Jógou se uklidňuje mnoho přepracovaných lidí, Zdroj: sxc.hu

Důsledky jako bolest zad, únava a podrážděnost na sebe nenechávají dlouho čekat. Silným pomocníkem a spojencem v boji proti těmto neblahým účinkům civilizace může být právě jóga, pro moderního člověka ideální způsob regenerace.

Jóga a její kořeny

Jóga, jejíž název pochází z již mrtvého jazyku sanskrtu, odvozena od kořene slova judž, které v překladu vyjadřuje spojení, je považována za  způsob spojení individuální existence jedince s vesmírnou energií. Snaží se tak o spojení mikrokosmu s makrokosmem. Nejstarší zmínky můžeme nalézt v brahmánách. Podložené zmínky o józe se datují kolem roku 200 př.n.l. a můžeme je nalézt v jedné z posvátných knih hinduismu Bhagavadgítě. V současné době existuje velké množství cvičebních systémů jógy od klasické hathajógy, až po power jógu, které se od sebe velmi liší.

Účinky jógy

Systémy jóginských cviků zvyšují zdatnost, odolnost, posilují svalstvo, zlepšují krevní oběh, při rozumné životosprávě regulují tělesnou váhu, obecně posilují organismus a snižují nemocnost. V neposlední řadě pak jóga pozitivně ovlivňuje i funkci ústřední nervové soustavy. Asány vracejí pružnost páteři a uvolňují svaly.

Jóga dokáže mimo jiné i posílit svalstvo, Zdroj: sxc.hu

Bez dechu není života, je pro naše tělo stejně potřebný jako potrava. Všechny druhy jógy na dech kladou značný důraz. Díky dechu dodáváme kyslík krvi, a tím potřebnou energii každé buňce v našem těle, dáváme jim tak možnost být pro nás co nejvíce užitečnými. Správné dýchání tělo uvolní a relaxace je důležitá u každého jógového cvičení.

Úplné jógové dýchání

Jogíni rozlišují tři druhy dýchání, a to břišní, neboli abdominální, kostální, jinak řečeno žeberní a klíčkové, klavikulární dýchání. Břišní dýchání je typické pro muže, dolní část plic je naplněna vzduchem. Žeberním dýcháním se naplňují plíce ve střední části, v kombinaci s břišním dýcháním zajišťuje dostatečnou ventilaci plic. Nejhorším způsobem dýchání je klíčkové dýchání, vzduch prochází při zdvihání klíčních kostí a je zajištěn pouze pro horní část plic. Úplné jógové dýchání pak zahrnuje všechny tři typy dýchání.

Dech je v józe velmi důležitý, Zdroj: sxc.hu

Moderní společnost nábízí různé systémy jógy, upravené a přizpůsobené potřebám každého člověka, které jsou zaměřeny různými směry v účinnosti. Všechny tyto systémy však vycházejí z relaxace, uvědomování si svého těla, pro které je potřebné uvolnění, pružnost a vitalita. Jóga může být dobrým pomocníkem a jestliže je prováděna správně, ve svojí univerzálnosti dokáže uspokojit každého člověka jak v jednoduchosti základních cviků, tak v jejich účinnosti a časové nenáročnosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jóga je klíčem západního člověka k pružnosti a obnově energie