Menu
TOPZINE.cz
Krása

Jóga celý život

Redakce

Redakce

7. 7. 2010

Je cvičení jógy moderní záležitost dnešní doby, kdy každý podnikatel, manager nebo úřednice cvičí, protože je to „in“ nebo se jóga praktikuje na základě potřeby udělat něco pro sebe? Anebo to zase až tak moderní záležitost není a lidi se józe nevěnují, protože se jim nechce, nemají čas nebo nevidí důvod?

Foto: Anna Šafářová, Topzine.cz

Jóga je založená na sjednocení těla a mysli, vědomí a duše a uvedení toho všeho do rovnováhy, přiblížení vlastního Já a univerza. Když se naučíme chápat sami sebe, můžeme pochopit i ostatní. Tato harmonie se pak odrazí na našem tělesném, duševním i sociálním zdraví. Jóga nabízí zlepšení a udržení dobré fyzické kondice, příliv energie a zároveň odstraňuje stres a úzkosti. Toto cvičení je přitom pro tělo naprosto přirozené. Takže i když jógu jako takovou necvičíte, praktikujete její prvky v každodenním životě.

Praktikují děti

Jógové ásány (polohy) vycházejí z přírody, pohybů zvířat apod. Pro děti je naprosto přirozené dostávat se do těchto poloh. Není výjimkou, že se děti samy staví na hlavu nebo si strkají nohy za krk. Dospělého by to nenapadlo (už jen proto, že dávno není tak ohebný, zato lenivosti a kilogramů přibylo), avšak děti to baví a aniž by věděly, čerpají z těchto her všechno pozitivní, co přináší i jóga.

Praktikují dospělí

I když to možná nevíte, kamasútra a její polohy vycházejí také z jogínského cvičení. To mě přivádí k myšlence, že cvičit jógu vede mimo jiné k rozvoji tělesné zdatnosti, pružnosti a pohyblivosti a to se při sexu vždycky hodí. A pak že jóga není zábava.

Foto: Anna Šafářová, Topzine.cz

Praktikují staří

S léty (a to nemluvím o důchodovém věku) přibývá pohybových obtíží, bolestí zad a naše tělo pomalu chřadne. A čím jsme starší, tím více si tento fakt uvědomujeme. Bolí vás záda? Je přece naprosto běžné, že zvednete ruce, vytáhnete se vysoko nahoru a protáhnete tak celé tělo. I tady nacházíme prvky jógy. A ani úlevové polohy při různých bolestech nejsou výjimkou.

Praktikují všichni

Jak je vidět, ať chceme nebo ne, jóga se nás všech tak trochu týká. Ale aby měla opravdu kvalitní účinky na organismus, je potřeba ji praktikovat pravidelně. Jste si opravdu jisti, že nenajdete jednu hodinu týdně, abyste udělali něco pro sebe? Je naprosto jedno, jestli je vám dvacet nebo šedesát, jestli jste sportovní analfabeti nebo máte k pohybu svůj vztah. Záleží jen na tom, zda se vám chce nebo nechce. Ale kdo by se nechtěl cítit lépe? Fyzicky pružný a pohyblivý, s pevnými svaly, rovnými zády a bez bolestí. Psychicky bez napětí a stresu, koncentrovaný a pozitivně naladěný. Já chci a něco pro to dělám. A vy?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jóga celý život