Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Joey Jordison: Bubenická legenda s maskou na hlavě

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

26. 12. 2010

Jeden z nejlepších světových bubeníků, týpek, který zahraje dokonalé sólo visící několik metrů nad zemí hlavou dolů, majitel desítek různě znějících činelů, bubnů a tom tomů, idol snad každého metalisty. To je Nathan Jonas Jordison alias Joey z metalové party SlipKnoT. V loňském roce tento nepopsatelně dokonalý bicista vážně pomýšlel na ukončení své bubenické kariéry. Co ho nakonec přivedlo k tomu, aby pokračoval?

Joey Jordison, legendární bubeník SlipKnoT, Zdroj: archiv

Vraťme se do roku 1975 do amerického státu Iowa, přesněji ke dni 26. dubna. Právě tehdy se ve městě Des Moines narodil malý Nathan Jonas Jordison. Jestliže už tenkrát neproudila jeho žilami společně s krví hudba, pak se tak stalo během jeho dětství. Rodiče totiž jeho zájem o muziku vytrvale podporovali a malý Jonas tak netrávil čas před obrazovkou televize, ale u repráků rádia.

První bicí dostal Jonas jako dárek k osmým narozeninám. V té době už hrál obstojně na kytaru a první vlastní kapelu rozjel už na základce. Po rozvodu rodičů zůstal Jonas u matky a brzy převzal roli jediného muže v rodině. Jako zarputilý introvert se ve škole moc dobře necítil, ale veškeré své úsilí směřoval k muzice. S kapelou Modifious dokonce v roce 1993 natočil dvě dema a zažil i koncerty před stovkami diváků. Po zániku této skupiny hrál Jonas s několika dalšími, v některých dokonce jako kytarista, avšak jeho velká šance na něj teprve čekala.

Od The Pale Ones k SlipKnoTu

Pět měsíců po svých dvacetinách, tedy v září roku 1995, byl Jasonovi – teď již Joeymu – představen nový hudební projekt, kapela The Pale Ones. Joey byl ohromně nadšený a okamžitě věděl, že tohle je přesně pro něj. „Pamatuji si, že jsem se při příjmání té nabídky musel fakt hodně snažit, abych se neusmíval, aby nebylo jasné, jak moc se k nim chci přidat. Nasadil jsem poker face, ale v duchu jsem byl přesvědčen, že tihle kluci fakt válej,“ vzpomíná na tento moment Joey. A přesně z téhle kapely je dnes jedna z nejuznávanějších metalovek, a to samotný SlipKnoT.

Tisíce fanoušků, maska na obličeji, jedna metalová pecka za druhou, stovky koncertů, festivalů a několik alb, poslední z roku 2008. To je Joeyho kariéra s kluky ze SlipKnoTu. Kromě toho se však věnuje i jiným projektům. Jako kytarista září v kapele Murderdolls; sám název napovídá, že se rovněž nejedná o žádný sladký popík, ale o pořádný heavy metal.

Spolupráce s kapelami Marilyn Manson i Metallica

V roce 2001 se Joey podílel na tvorbě remixu The Fight Song od Marilyn Manson, rovněž se objevil i v klipu k jejich songu Tainted Love a doposud s touto rockovkou spolupracuje, a to i na jejich deskách.

Rok 2004 Joeymu přinesl jedinečnou příležitost. Se SlipKnoTy se zúčastnili Download Festivalu, na němž účinkovala i Metallica. Její bubeník, Lars Urlich, však musel být kvůli špatnému zdravotnímu stavu hospitalizován, a tak Metallica na poslední chvíli sháněla někoho, kdo by jim při jejich show vypomohl. Joey obstojně odehrál devět z dvanácti skladeb, které měla Metallica na programu, a vysloužil si tak titul hrdiny dne.

Hlavou dolů? Žádný problém!

„To je ten vousatý týpek s bílou róbou,“ odpověděl Joey na otázku, jak vypadá Bůh, v rozhovoru pro britský hudební magazín Kerrang!. „Nebo vypadá jako Kiss,“ dodal. Kromě téhle skupiny navíc obdivuje i kapelu KorN a to je důvod, proč se v názvu SlipKnoT objevují velká písmena K a T. Joey tak chtěl těmto hvězdám vzdát hold a ostatní kluci z kapely na to přistoupili. Mimochodem, nejlepším přítelem tohohle tvrďáka je podle jeho vlastních slov jeho matka, která ho už od prvního dne v hudbě podporovala.

To, co však z Joeyeho života nadchne snad nejvíc, ještě nebylo zmíněno. Ano, samozřejmě to jsou jeho božsky znějící sóla. Tenhle chlápek má neskutečně rychlé nohy, o rukách snad ani nemluvě. To, co dokáže s paličkama v rukou, je téměř zázrak. A pokud ne tohle, tak to, že takřka ten samý výkon předvede i hlavou dolů několik metrů nad zemí. To už snad zázrak skutečně je.

Joey jednou přiznal, že v loňském roce skutečně plánoval, že na svou bubenickou kariéru rezignuje. K pokračování jej přimělo, když jednou narazil na YouTube na video s patnáctiletým chlapcem Tai Hayes hrajícím bubenické sólo. „Kliknul jsem na tohle video omylem, ale hned, jak jsem ho uslyšel hrát, ucítil jsem z toho neuvěřitelný proud energie,“ řekl Joey. „Toto dítě by pro mě bylo dostatečnou inspirací, abych s bicíma nepřestal,“ uvedl. Joey si později chlapce přidal do přátel na Facebooku a zjistil, že tento malý bubeník byl při hraní svého sóla inspirován právě jím. „Cítím, že jsme s tímto klukem v mnoha ohledech spojeni nějakým silným poutem,“ dodal.

Přestože metal není hudba pro každého, nedá se Joeymu upřít nejen jeho talent, ale ani kreativita, rychlost a dokonalá technika hry. To vše potvrzuje každý song, ve kterém jeho bubenické umění zazní.

Joey Jordison v České republice, poznáte kde?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Joey Jordison: Bubenická legenda s maskou na hlavě