Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jód jako prvek ovlivňující IQ vašeho dítěte?

Redakce

Redakce

28. 12. 2010

Věděli jste, že nedostatek jódu u plodu a kojence může významně ovlivnit jeho inteligenční vývoj? Poškození vývoje centrální nervové soustavy vede k nesprávnému růstu a zrání lidského organismu. Bohužel k odhalení tohoto nedostatku dochází často až ve školním věku dítěte!

V lidském těle existuje orgán, který byl přírodou vyvinut pro příjem a zpracování stopového prvku jódu. Tímto orgánem je štítná žláza. Jód tvoří zhruba 60 % objemu hormonů štítné žlázy. Jedná se o žlázu s vnitřní sekrecí, to znamená, že její produkty, hormony tyroxin a trijodthyronin, jsou vylučovány přímo do krevního řečiště a jsou nezbytné pro správný vývoj a život organismu.

Jak ovlivňuje jód inteligenci?

Nemá-li tělo dostatek jódu, dochází k nepříznivým změnám v celém organismu člověka, štítná žláza se začíná zvětšovat a tvoří se na ní uzly. Zejména ženy v reproduktivním věku jsou jednou z nejzranitelnějších skupin a to především v době těhotenství. Deficit jódu může vést k neplodnosti a zvyšuje se i pravděpodobnost, že matka nebude schopna dítě donosit. Neméně závažná je i situace, kdy žena nedonosí dítě do plánovaného termínu. V minulosti vedl nedostatek jódu u novorozenců k poruchám psychiky a růstu (tzv. kretenismus). V současné době se kretenismus v naší populaci již nevyskytuje, ale stále se rodí ročně asi 100 tisíc takto postižených dětí.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Jód má také významný vliv na imunitu člověka a na pravděpodobnost vzniku některých nádorových onemocnění. Bylo prokázáno, že lidé, kteří trpí rakovinou, mají velice nízkou hladinou jódu v organismu a u žen nemocných rakovinou prsu jód prakticky chybí.

Co může způsobit nedostatek jódu?

Při nedostatku jódu v těle jedince mohou nastat tyto poruchy:

–       špatné soustředění

–       bolesti a křeče ve svalech

–       pocity chladu

–       poruchy menstruačního cyklu

–       problémy s otěhotněním, u mužů snížení plodnosti

–       zpomalené reflexy

–       nižší IQ

–       poruchy učení

–       únava

–       tloustnutí

–       sklony k depresím

–       poruchy sexuálního vývoje

Ryby jako prevence!
V současné době existuje zhruba miliarda lidí na světě, kteří mají problémy s nedostatkem jódu a jen v Evropě se těchto lidí odhaduje na 60 milionů. Můžeme však chorobám, jež by nás mohly potkat, předcházet. Základem prevence je každodenní konzumace potravin bohatých na jód. Jsou jimi zejména ryby (tuňák, losos, filé, treska, aj.), mořské řasy, sůl s jódem, potraviny obohacené jódem (dětské přesnídávky, sušenky, nápoje, mléčné a masné výrobky, aj.). Jód je velice důležitý během mateřství a také při kojení a proto by žádná matka neměla podceňovat jeho význam v tomto období.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jód jako prvek ovlivňující IQ vašeho dítěte?