Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Joanne Rowlingová: Harry Potter a Princ dvojí krve

Anna Malá

Anna Malá

10. 7. 2010

Šestý díl sedmidílné ságy o čaroději Harry Potterovi z pera slavné anglické spisovatelky Joanne Rowlingové v České republice vyšel v roce 2005. Kniha pro začínající čtenáře fantasy i milovníky brýlatého kouzelníka v mnoha místech překvapuje, ale i klame tělem…

FOTO: Harry, Ron, Hermiona

Harry, Ron, Hermiona, Zdroj: distributor filmu

Pokud se o prázdninách nudíte, nebo vás to prostě a jednoduše baví číst pořád dokolečka, rozhodně se nudit nebudete. Existují lidé, kteří mají všech sedm příběhů o Harrym načtené nazpaměť a snad i pozpátku. Ale pokud do této skupiny nepatříte, tak proč tu knihu vůbec číst? Samozřejmě, asi už se z toho stala klasika. Ale dobrá klasika. Ať už je HPmánie mainstreamová jak chce, napsaná je stále výborně a kvalitně. Potěší a zabaví jak malé děti, tak i teenagery či příslušníky starších generací. A to se o mnoha knihách říci nedá.

,,Již brzy se budeme muset rozhodnout mezi tím, co je správné a co snadné…“

Harry, osiřelý šestnáctiletý kouzelník, se dostává do šestého ročníku Školy čar a kouzel v Bradavicích a musí řešit mnohem ožehavější problémy než kdy dříve. Konečně celý kouzelnický svět uvěřil tomu, že se obávaný černokněžník, Lord Voldemort, vrátil. Ten ale začíná rozsévat sváry a nejistotu nejen po kouzelnickém, ale i po mudlovském (=nekouzelnickém) světě a Ministerstvo kouzel se jen navenek předvádí, jak skvěle si proti této hrozbě vede.

Harry objevuje starou učebnici lektvarů, která dříve patřila takzvanému Princi dvojí krve a díky ní si zajišťuje pověst lektvarového mistra; začíná docházet na soukromé hodiny k profesoru Brumbálovi, kde se dovídá mnohé o Voldemortově minulosti a také o způsobu, jak černokněžníka zabít. A mimo to všechno Harry podezřívá svého úhlavního nepřítele, Draca Malfoye, z přípravy vraždy profesora Brumbála a přidání se ke stoupencům Lorda Voldemorta, Smrtijedům. Nakonec se všechny jeho obavy a domněnky (které jeho nejlepší přátelé Ron a Hermiona jen bez povšimnutí přecházeli) potvrdí, Brumbál umírá a Harry se rozhodne navždy opustit se svými přáteli Bradavickou školu a zabít Lorda Voldemorta.

Vzpomínka profesora Brumbála na mladého Lorda Voldemorta

Temný příběh už ne tolik pro děti

Ach, kam jen se poděly ty časy, kdy Harryho Pottera četly nadšené devítileté děti, které si v hábitech, jež jim spíchla babička a s hůlkami, vytvarovanými z nejbližší větve, hrály buď na Harryho nebo Rona či Hermionu. Z neškodné, z nouze napsané pohádky, z níž se stal bestseller, se stal celkem krvavý detektivní thriller, při jehož čtení místy zatajujete dech.

Obálka knihy Harry Potter a Princ dvojí krve

Příběh o chlapci, který zůstal naživu, kterému v pouhém jednom roce zlý černokněžník chladnokrevně zabil oba rodiče, a který se vydává za pomstou, vyšel poprvé v roce 1997 u britského nakladatelství Bloomsbury a téměř okamžitě se stal jedním z nejprodávanějších na světě. Autorka děj vymyslela ve vlaku a psala v nejkrajnější nouzi. Harry, Ron a Hermiona z ní udělali jednu z nejúspěšnějších autorek naší doby. Podle knih bylo zatím natočeno šest stejnojmenných filmů a další dva (pro sedmý, čili závěrečný, díl) se chystají.

Žánrově se knihy většinou řadí mezi fantasy, odehrávající se v dnešní době (konkrétně v 90. letech). Magický svět žije v utajení před nekouzelnickým a vzájemně se vědomky i nevědomky ovlivňují. Mezi kouzelníky se také často objevuje pohrdání a nechuť nejen k čarodějům, ale i k lidem obecně z mudlovských rodin. Pravidla a zákony jsou zde až na drobné výjimky stejné jako v našem světě.

Harry ve filmové podobě. Odsoudit nebo nechat být?

Hermiona se snaží udělat dojem na nového profesora lektvarů

Spousta fanoušků se shoduje na tom, že filmy jistě mají svou kvalitu, ale v žádném případě nedosahují úrovně knížek. S tím se dá jistě souhlasit, ale co s tvrzením, že některé filmy (např. filmové zpracování pátého dílu, Harry Potter a Fénixův Řád) absolutně nesplňují návaznosti a přesnosti knížek? To je pravda, ale berme v potaz to, že u filmu nemáte tolik prostoru na všechny jemnosti a detaily a čas od času prostě musíte něco nemilosrdně vyškrtnout. To by si měli až příliš horliví zastánci Harryho uvědomit a přestat nadávat.

Číst či nečíst? To je, oč tu běží…

Harry a profesor Albus Brumbál

Ano, zajímavá otázka. Kniha je velmi čtivá, pohrdne jí málokterý čtenář, ale také není pro všechny. Pokud máte rádi dobrodružné příběhy o odvaze a touze po pomstě, suchý britský humor a to zabalené do atmosféry britské internátní školy plné pubertálních trapasů a prvních lásek a převázané mašličkou, je tato knížka přesně pro vás.

,,Harry se rozhlédl a uviděl, že k němu běží Ginny. Obličej jí zářil radostí a štěstím, když se mu vrhla kolem krku a objala ho. A Harry ji bez rozmýšlení, živelně a beze strachu, že to uvidí padesát lidí, políbil. Uplynulo několik dlouhých chvil – nebo to snad bylo půl hodiny či možná řádka prosluněných dnů – než se od sebe odtrhli. V místnosti zavládlo naprosté ticho. Pak několik lidí uznale zahvízdalo a další se začali nervózně pochechtávat.“

Název: Harry Potter a Princ dvojí krve
Název v originálu: Harry Potter and The Half-Blood Prince
Autor: Joanne Rowlingová
První vydání: 2005
První vydání v češtině: 2005

Hodnocení:*****(90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Joanne Rowlingová: Harry Potter a Princ dvojí krve